Zákonná definícia významnej investície sa rozšíri

Foto: TASR

Bratislava 17. júna (TASR) - Zákonná definícia významnej investície sa rozšíri. Vyplýva to z návrhu novely zákona o niektorých opatreniach týkajúcich sa prípravy významných investícií z dielne Ministerstva hospodárstva (MH) SR, ktorý dnes odobril na svojej schôdzi vládny kabinet. Parlamentu ho vláda navrhuje prerokovať v skrátenom legislatívnom konaní. Účinnosť by zákon mal nadobudnúť dňom vyhlásenia.

Navrhovaná úprava MH umožní vydanie osvedčenia o významnej investícii aj podnikom so 100-% majetkovou účasťou štátu za účelom efektívneho využitia rozľahlých doteraz nevyužitých území na budovanie strategických parkov určených na umiestnenie investícií v oblasti priemyselnej výroby, služieb a výskumu a vývoja.

"Právna úprava je predpokladom výrazného hospodárskeho rozvoja Slovenskej republiky, ktorý má za cieľ nielen priamy nárast počtu nových pracovných miest, ale predovšetkým potenciál rozvoja a naviazania sekundárnych dodávateľských vzťahov a nepriamych pracovných miest," priblížil rezort hospodárstva.

Cieľom návrhu zákona je podľa MH zabezpečiť podmienky na efektívne využitie rozľahlých nevyužitých územných celkov na realizáciu ucelených hospodárskych činností, a to najmä v oblasti priemyslu, služieb, výskumu a vývoja. Základným predpokladom procesu prípravy vhodného územia na implementáciu priemyselnej výroby, služieb, výskumu alebo vývoja je urýchlenie a zefektívnenie procesov usporiadania majetkovo právnych vzťahov, územného konania, ako aj stavebného konania.

"Aktuálna situácia ohľadne majetkovo právnych vzťahov k nehnuteľnostiam na území SR ich evidencie je aj z dôvodov rôznych historických aspektov mimoriadne komplikovaná. Proces sceľovania rozdrobených území, pozemkových úprav, existencia inštitútu neznámeho vlastníka, hrozba možných reštitučných nárokov, nejasné dedičské vzťahy, chyby v evidencii, ako aj ďalšie aspekty predstavujú jednak právnu neistotu, ako aj značnú ťažkopádnosť pri realizácii veľkoplošných národohospodárskych aktivít, ktoré majú celospoločenský prínos," konštatovalo MH.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.