Deti do 15 rokov majú povinne nosiť na zjazdovkách prilbu

Na snímke lyžiari počas jarnej lyžovačky v lyžiarskom stredisku Park Snow Donovaly v časti Záhradište 12. apríla 2015. Foto: TASR/Branislav Račko

Bratislava 18. júna (TASR) - Lyžiari a snoubordisti mladší ako 15 rokov zrejme budú musieť na zjazdovke nosiť ochrannú prilbu. Túto povinnosť má zaviesť novela zákona o Horskej záchrannej službe (HZS), ktorú dnes poslanci NR SR posunuli do druhého čítania. Podľa ministerstva vnútra sa tým prispeje k zníženiu úrazovosti a zvýšeniu bezpečnosti na lyžiarskych tratiach.

Komplexnou úpravou zákona z roku 2002 rezort reaguje na zmeny, ktoré sa medzitým udiali v oblasti horskej záchrany najmä s ohľadom na narastajúci počet ťažkých úrazov na lyžiarskych tratiach.

Do úloh horských záchranárov sa dostala aj služobná kynológia, ktorá je pri nasadení psov pri lavínach špecifickou a odlišnou od iných druhov záchrannej kynológie. Vzhľadom na odľahlosť a neprístupnosť terénu pre policajtov budú záchranári súčinní pri dokumentovaní nehôd s vážnymi následkami. O priebehu a príčine záchrannej činnosti budú môcť vyhotoviť obrazový alebo iný záznam.

Členovia HZS budú tiež oprávnení využívať bezplatne a prednostne lanovky v prípade, ak budú vykonávať preventívnu činnosť pri lavínovom ohrození. Novela vymedzuje aj povinnosti a oprávnenia prevádzkovateľov lyžiarskych tratí a zariadení pre osobnú lanovkovú dopravu. Tí môžu určiť pravidlá správania sa na lyžiarskej trati s ohľadom na miestne podmienky lyžiarskeho strediska.

Rozširujú sa tiež výnimky z povinnosti uhradiť náklady spojené s výkonom záchrannej činnosti alebo s pátraním. HZS v budúcnosti nebude vymáhať pohľadávky od pozostalých. Ministerstvo to odôvodňuje tým, že by to nebolo v súlade s morálnymi zásadami, keďže okrem straty rodinného príslušníka dochádza aj k finančnému sťaženiu ich životnej situácie. "Ide približne o 18 osôb v kalendárnom roku, pričom finančné náklady na túto činnosť sú zanedbateľné," vysvetľuje rezort.

Ministerstvo vnútra zároveň navrhuje, aby boli príjmy zo záchrannej činnosti a pátrania po nezvestnom účelovo viazané napríklad na technické vybavenie pre dobrovoľných záchranárov.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.