MERKELOVÁ: Dohoda s Gréckom je stále možná, ak dodrží svoje záväzky

Nemecká kancelárka Angela Merkelová sa stretla s gréckym premiérom Alexisom Tsiprasom, archívne foto Foto: TASR/AP Photo

Berlín 18. júna (TASR) - Grécko sa ešte stále môže dohodnúť s veriteľmi, ale musí dodržať záväzky týkajúce sa reforiem hospodárstva, ktoré im sľúbilo. Vyhlásila dnes vo svojom prejave v nemeckom parlamente kancelárka Angela Merkelová. Informovali o tom agentúry AP a Bloomberg.

Merkelová však neponúkla Grécku žiadne ústupky. Pripomenula, že nová grécka vláda na čele s premiérom Alexis Tsiprasom sa v dohode o predĺžení záchranného programu, ktorú podpísala 20. februára, zaviazala, že uskutoční "komplexnú štrukturálnu reformu". Ale väčšinu z týchto záväzkov zatiaľ nesplnila.

Kancelárka pripomenula, že Európa prejavila voči Grécku v uplynulých piatich rokoch bezprecedentnú solidaritu. “Základný princíp stále platí: pomoc výmenou za reformy,” vyhlásila.

Merkelová skonštatovala tiež, že eurozóna je teraz silnejšia ako pred piatimi rokmi, keď sa v Grécku začala dlhová kríza. Pripomenula, že cieľom Nemecka vždy bolo dostať Európu z krízy a nie do krízy. Podľa nej starý kontinent prešiel za päť rokov dlhú cestu, eurozóna prijala rad opatrení, uskutočnila reformy a posunula sa smerom k tesnejšie integrácii. Aj preto teraz pristupuje k situácii v Grécku inak ako pred piatimi rokmi.

Kancelárka pred dnešným stretnutím ministrov financií eurozóny naliehala na Grécko, aby predložilo vlastný návrh dôveryhodných reforiem a dodala, že chce, aby zostalo členom eurozóny. Zdôraznila, že reformné úsilie ďalších štátov menovej únie - Írska, Portugalska, Španielska a Cypru, im pomohlo postaviť sa na vlastné nohy.

“Tieto štáty využili svoju šancu, zatiaľ čo Grécko, bohužiaľ, štrukturálne reformy opakovane odložilo," vyhlásila.

Znova pripomenula, že snahou Nemecka je udržať Grécko v eurozóne. Ak politici z Atén budú ochotní spolupracovať, dohoda s veriteľmi je stále možná.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.