Nórska centrálna banka znížila kľúčový úrok na rekordné minimum 1 %

Ilustračné foto Foto: TASR/AP

Oslo 18. júna (TASR) - Nórska centrálna banka znížila svoju kľúčovú úrokovú sadzbu o 25 bodov na rekordné minimum 1 %. Ako hlavný dôvod svojho rozhodnutie uviedla zhoršenie vyhliadok ekonomiky. Informovala o tom agentúra DPA.

"Vývoj nórskej ekonomiky je o niečo slabší, než sa očakávalo, a ekonomické vyhliadky sa mierne zhoršili," uviedol guvernér nórskej centrálnej banky Oystein Olsen.

K rozhodnutiu prispeli aj ďalšie faktory, medzi ktoré patrí tiež nárast nezamestnanosti rovnako ako slabé tempo rastu ekonomiky a nízke úrokové sadzby v krajinách, ktoré sú hlavnými obchodnými partnermi Nórska. Centrálna banka uviedla, že nevylučuje ďalšie zníženie úrokových sadzieb ešte v tomto roku.

Medziročné tempo rastu spotrebiteľských cien sa nachádza v blízkosti 2,5-% inflačného cieľa centrálnej banky, aj keď nižší nárast platov môže v blízkej budúcnosti spôsobiť spomalenie inflácie.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.