Maloobchodné tržby v Británii v máji nečakane vzrástli

Ilustračné foto Foto: TASR/Pavol Ďurčo

Londýn 18. júna (TASR) - Maloobchodné tržby v Británii v máji nečakane vzrástli, už druhý mesiac po sebe a prekvapili ekonómov, ktorí predpovedali, že sa mierne znížia. Informovala o tom agentúra RTTNews.

Podľa najnovších údajov štatistického úradu ONS sa tržby britských maloobchodníkov vrátane predaja pohonných látok v máji zvýšili o 0,5 % v porovnaní s aprílom, keď vzrástli o 0,9 %. Analytici pritom očakávali, že maloobchodný predaj v Spojenom kráľovstve v máji naopak klesne medzimesačne o 0,1 %.

Aj maloobchodné tržby bez predaja palív sa v máji zvýšili, medzimesačne o 0,2 %, zatiaľ čo analytici predpovedali, že po aprílovom náraste o 0,8 % v máji klesnú o 0,2 %.

V medziročnom porovnaní sa celkový obrat britských maloobchodníkov vrátane predaja palív v máji zvýšil o 4,6 %, rovnako ako v apríli. Tento výsledok sa zhoduje s odhadmi expertov. Tržby v britskom maloobchode medziročne stúpajú už 26 mesiacov v rade, čo je najdlhšie obdobie ich vytrvalého rastu od mája 2008.

Ale tempo medziročného rastu tržieb bez započítania palív sa minulý mesiac spomalilo na 4,4 % z aprílových 4,6 %. No aj tak príjemne prekvapilo ekonómov, ktorí odhadovali, že dosiahne 4,3 %.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.