Výstup na Rysy absolvujú zástupcovia pacientov s pľúcnou hypertenziou

Ilustračné foto Foto: TASR/Milan Kapusta

Vysoké Tatry 19. júna (TASR) – Po prvýkrát sa v sobotu 20. júna uskutoční symbolický výstup na Rysy pod názvom „Vystúpim za teba“, ktorý organizuje Združenie pacientov s pľúcnou hypertenziou, o. z. Cieľom je upozorniť na závažnosť tohto nevyliečiteľného, vzácneho ochorenia, ktoré bez včasnej liečby môže viesť do dvoch rokov až k úmrtiu pacienta. „Výstup na Rysy je symbolický a namiesto pacientov s pľúcnou hypertenziou, ktorým robí problém čo i len vyjsť po schodoch, vyjdú na tento končiar zástupcovia pacientov, ich rodinní príslušníci, priatelia, známi, lekári, ale aj ostatní účastníci, ktorí vynesú fotografiu pacienta na Rysy, a aspoň tak symbolicky mu umožnia zúčastniť sa tohto výstupu,“ informovala riaditeľka združenia Iveta Makovníková.

Štvorhodinová túra má podľa nej zároveň poukázať na to, koľko zdravý človek vynaloží energie a námahy pri takomto výstupe v porovnaní s pacientom s pľúcnou hypertenziou, a to i len pri prejdení niekoľkých metrov. Pritom pacient s pľúcnou hypertenziou takúto námahu vykonáva denne niekoľko rokov. Na vrchol štítu vynesú zástupcovia vlajky slovenského a českého združenia. Z výstupu bude zhotovená fotodokumentácia a videofilm, ktoré budú súčasťou dokumentácie kampaní z celého sveta na internete. „V prípade priaznivého počasia sa do akcie zapoja sympatizanti nášho združenia, ktorí sa venujú motorovému paraglidingu a zdokumentujú výstup z vtáčej perspektívy. Účastníci si budú môcť po ukončení výstupu zakúpiť fotografie z akcie, ktoré budú zhotovené priamo na mieste,“ doplnila Makovníková.

Počas výstupu sa v areáli Horského hotela Popradské pleso uskutoční aj test šesťminútovej chôdze, do ktorého sa zapoja zdraví ľudia. So štipcom na nose a dvoma slamkami v ústach počas šiestich minút prejdú čo najdlhšiu trasu. „Je to porovnateľný pocit s tým, ako sa cíti pacient s pľúcnou hypertenziou,“ zdôraznila Makovníková. Podujatia sa zúčastnia aj pacienti z oboch krajín – Slovenskej a Českej republiky. Počas dňa budú mať možnosť vzájomnej výmeny skúsenosti a v rámci svojich možností môžu absolvovať krátke prechádzky v okolí hotela. Vo večerných hodinách sa zábavnou formou uskutoční vyhodnotenie výstupu.

Hlavným cieľom projektu je okrem iného aj sprostredkovať informácie o prejavoch, príznakoch a dôsledkoch tohto ochorenia a zároveň hľadať pacientov, ktorí nie sú diagnostikovaní, resp. nesprávne diagnostikovaní. „Včasná diagnostika je dôležitá pre zníženie predčasného úmrtia súvisiaceho s pľúcnou hypertenziou,“ uzatvára Makovníková.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.