Maďarsko nechce byť cieľovou krajinou prisťahovalcov, tvrdí vláda

Maďarský premiér Viktor Orbán, archívne foto Foto: TASR/AP

Budapešť 19. júna (TASR) - Maďarsko nechce byť cieľovou krajinou prisťahovalcov, pretože teraz ekonomických migrantov nepotrebuje, vyhlásil dnes vo verejnoprávnej televízii hovorca maďarskej vlády Zoltán Kovács. Podľa neho Maďarsku výstavba plotu na srbských hraniciach nerobí radosť, avšak nemôže čakať na kroky Európskej únie.

"Južná hranica Maďarska so Srbskom je nielen hranicou Maďarska, ale súčasne aj schengenskou hranicou, teda hranicou únie. Z tejto skutočnosti vyplývajú očakávania i naša zodpovednosť," povedal Kovács.

Na summite Európskej únie na budúci týždeň bude premiér Viktor Orbán podľa neho presadzovať postoj, že v prípade ekonomických migrantov by mali mať členské krajiny právomoc túto otázku riešiť.

"Maďarsko nechce byť cieľovou krajinou prisťahovalcov - v tomto momente nepotrebujeme ekonomických migrantov a preto zastávame diametrálne iný postoj než krajiny západnej Európy," zdôraznil hovorca.

Maďarská vláda v stredu nariadila ministrovi vnútra Sándorovi Pintérovi, aby pripravil vybudovanie štyri metre vysokého plota na fyzické uzatvorenie hraníc so Srbskom.

Po rokovaní vlády o tom informoval minister zahraničných vecí a vonkajších ekonomických vzťahov Péter Szijjártó. Minister povedal, že plot bude uzatvárať 175 kilometrov dlhý hraničný úsek.

"Tlak prisťahovalcov najviac ťaží spomedzi krajín Európskej únie práve Maďarsko," podotkol Szijjártó.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.