Vůjtek sa na českú reprezentáciu teší: Je to veľká česť

Vladimír Vůjtek, archívne foto Foto: TASR/Martin Baumann

Ostrava 19. júna (TASR) - Keď sa Vladimír Vůjtek po májových MS rozlúčil so slovenskou hokejovou reprezentáciou, nečakal, že o mesiac bude mať na stole vysnívanú ponuku. V doterajšej bohatej trénerskej kariére nikdy nestál na striedačke českého "áčka", no po odstúpení Vladimíra Růžičku pre korupčnú aféru je všetko inak. Hoci sa už v myšlienkach chystal do trénerského dôchodku, teraz sa teší na ďalšie povinnosti.

Skúsený český kormidelník zasadol na trénerskú stoličku slovenskej reprezentácie v auguste 2011. Už na nasledujúcom svetovom fóre v Helsinkách ju doviedol k strieborným medailám, čím opäť pod Tatrami spôsobil hokejový ošiaľ. Fínska metropola mu o rok neskôr vyniesla ôsmu priečku, no nasledujúci olympijský turnaj v Soči znamenal výrazný prepad na jedenáste miesto. Vlani na MS v Minsku mal k dispozícii omladený káder, ktorý napriek sympatickému hernému prejavu skončil tesne pred bránami štvrťfinále. Rovnaká situácia sa zopakovala aj nedávno v Ostrave, kde sa Slovensku opäť ušla 9. priečka.

Hoci sa viackrát v minulosti vyslovil, že pre neho je zaujímavejšia klubová ponuka pred tou reprezentačnou, k českému národnému tímu mal už neraz veľmi blízko. V roku 2005 sa kormidla napokon ujal Alois Hadamczik, no o desať rokov neskôr už padla voľba na Vůjteka. "Ponuka ma potešila, stále mám chuť trénovať. Vôbec som však s tým nepočítal, pretože tím viedol Vladimír Růžička. Potom sa však stala tá patália. Ak by Vláďa neodstúpil, všetko by zostalo po starom," citoval portál hokej.cz slová bývalého slovenského kormidelníka.

Český zväz ľadového hokeja (ČSLH) mal v talóne niekoľko kandidátov, špekulácie sa však najviac dotýkali práve Vůjteka. "Nechával som tomu voľný priebeh," uviedol. Telefonátu od predsedu ČSLH Tomáša Krála sa však potešil: "Keď mi zavolal, odpovedal som, že mám záujem. Viesť národné mužstvo je predsa veľká česť. Je to veľmi čerstvé, musím si ešte všetko nechať prejsť hlavou. S pánom Králom sme sa dohodli, že si po 10. júli sadneme a že ja pripravím návrh na zloženie realizačného tímu."

Už bývalému českému koučovi Růžičkovi pomáhali pri reprezentácii Ondřej Weissmann a Jaroslav Špaček. Vybrať si svojho asistenta, respektíve asistentov má teraz právo aj Vůjtek. "Je možné, že by to mohol byť niektorý z trénerov, ktorí pracovali v extralige. Ale teraz vážne neviem, je príliš skoro o tom hovoriť," dodal. Napriek tomu, že v hľadáčiku bývalého kormidelníka Lokomotivu Jaroslavľ v KHL boli v uplynulých rokoch najmä slovenskí hokejisti, časť svojej pozornosti venoval aj tým českým: "Mám všeobecný prehľad o domácej extralige, KHL aj NHL. Proti Česku sme navyše so Slovenskom niekoľkokrát hrali, napríklad na vlaňajšej olympiáde, v Minsku a teraz v príprave dvakrát v Jihlave."

Hoci sa pred štartom uplynulých MS Vůjtek vyjadril, že po nich bude už len sedieť na záhradke a kosiť trávnik, domáce povinnosti napokon bude musieť odložiť. Najbližšie dni spojené s výberom realizačného tímu budú veľmi pestré, priestor na oslavu sa však vždy nájde. "Najstaršia vnučka mala tento týždeň 18 rokov, v piatok sa schádza celá naša rodina a oslávime to. Keďže som dostal ponuku, ktorá ma teší, máme o dôvod viac," dodal Vůjtek.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.