Na 20-eurový nákup potravín pracujú Slováci takmer štyri hodiny

Ilustračné foto Foto: František Iván

Bratislava 19. júna (TASR) – Slovák zarábajúci priemernú mzdu 839 eur pracuje na bežný nákup potravín v hodnote 20 eur takmer štyri hodiny. Na natankovanie plnej nádrže benzínu potrebuje stráviť v práci viac než 12 hodín a ak si chce dopriať televízor, odpracovať musí zhruba sedem dní. Vyplýva to z aktuálnej analýzy Poštovej banky na základe údajov Štatistického úradu SR.

Ceny tovarov a služieb v slovenských obchodoch už od začiatku minulého roka stagnujú alebo dokonca mierne klesajú. Napriek tomu si až tri pätiny domácností myslia, že ceny sa vlani zvýšili. "Dôvodom je fenomén zvaný pocitová inflácia, ktorá je vždy vyššia ako tá skutočná," uviedla analytička Poštovej banky Jana Glasová.

Priemerne zarábajúci Slovák pracuje na bežný 20-eurový nákup potravín tri hodiny a 50 minút. Vďaka cenovej stagnácii a mzdovému rastu je to zhruba o štvrť hodiny kratšie ako pred rokom. Ak na väčší nákup minie 50 eur, znamená to, že v práci musí stráviť viac než jeden pracovný deň. Nákup na celý týždeň za 100 eur stojí človeka viac ako dva dni v zamestnaní.

Ľudia zarábajúci 500 eur v hrubom musia pre 20-eurový nákup potravín pobudnúť v práci až okolo šesť a pol hodiny. "A tí, ktorých zárobok sa pohybuje na úrovni minimálnej mzdy 380 eur, to majú ešte ťažšie. Aby mohli v supermarkete minúť spomínanú "dvacku", musia odpracovať až osem a pol hodiny. Preto niet divu, že mnohí Slováci neustále frflú na dražobu v obchodoch," zhodnotila Glasová.

Motoristi za natankovanie plnej nádrže benzínu zaplatia v priemere 66 eur, teda približne o šesť eur menej ako minulý rok. Nižšie ceny ropy viedli podľa analytičky k tomu, že zatiaľ čo teraz priemerne zarábajúci Slovák potrebuje na natankovanie plnej nádrže stráviť v práci 12 a pol hodiny, pred rokom to bolo až 14 hodín.

Ak si chce človek vybaviť domácnosť novým televízorom, musí v práci zotrvať asi sedem dní. Pred rokom to bolo ešte o deň dlhšie. Kúpa novej chladničky ho stojí približne osem odpracovaných dní a nové auto v hodnote 10.300 eur si u Slováka s priemernou mzdou vyžaduje stráviť v práci celý jeden kalendárny rok.

Na kúpu jedného štvorcového metra (m2) bytu alebo domu musí odpracovať zhruba 1,5 mesiaca. "Kúpa celej nehnuteľnosti, hoci iba malometrážnej, tak vyžaduje minimálne päť odpracovaných rokov. Samozrejme v tom prípade, že by sme nič nemíňali a celý plat odkladali na kúpu bytu," uzavrela Glasová.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.