Al-Káida poprela správy o smrti alžírskeho militanta Balmuchtára

Ilustračné foto Foto: Youtube.com

Káhira 19. júna (TASR) - Severoafrická odnož al-Káidy poprela správy o smrti známeho alžírskeho teroristu Muchtára Balmuchtára pri nedávnom americkom nálete vo východnej Líbyi. Informovala o tom dnes agentúra Reuters.

Al-Káida v islamskom Maghribe (AQIM) zverejnila na svojom twitterovom účte vyhlásenie, podľa ktorého je Balmuchtár, známy aj pod prezývkou Chálid abú Abbás, stále nažive.

"Veliteľ mudžahídov Chálid abú Abbás žije a je zdravý. Putuje po krajine Alahovej, povzbudzuje svojich stúpencov a sužuje svojich nepriateľov," uvádza sa vo vyhlásení AQIM, ktoré citovala spoločnosť SITE, monitorujúca aktivity radikálnych islamistov.

Informáciu o Balmuchtárovej smrti zverejnila minulú nedeľu líbyjská medzinárodne uznaná vláda. Americké ministerstvo obrany však túto správu nepotvrdilo.

Muchtár Balmuchtár je jedným z najhľadanejších militantných vodcov operujúcich v oblasti severnej Afriky a Sahary. Správy o jeho smrti sa objavujú opakovane, doposiaľ sa však nikdy nepotvrdili. Francúzska armáda ho označuje za "nepolapiteľného".

V minulosti bol Balmuchtár vojenským veliteľom severoafrickej al-Káidy, momentálne stojí na čele džihádistickej skupiny al-Murábitún pôsobiacej v Mali, Nigeri a Líbyi.

Je podozrivý z únosov desiatok cudzincov, z prevádzkovania regionálnych pašeráckych trás a zo zosnovania útoku na plynárenský komplex Ajn Amenás na juhovýchode Alžírska z januára 2013, pri ktorom zahynuli desiatky rukojemníkov.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.