A. HLINA: Strana Občania má záujem o spoločnú kandidátku s KDH

Alojz Hlina Foto: TASR/Štefan Puškáš

Bratislava 30. júla (TASR) - Strana Občania SR, ktorú založil poslanec Alojz Hlina (KDH), má záujem, aby sa dohoda o spolupráci s KDH pretransformovala na dohodu o predvolebnej spolupráci, čo znamená aj spoločnú kandidačnú listinu oboch politických zoskupení. Pre TASR to dnes povedal Hlina v reakcii na slová predsedu poslaneckého klubu KDH Pavla Abrhana, ktorý bude navrhovať aj podporovať, aby Hlina kandidoval za KDH v budúcoročných parlamentných voľbách.

"Názor pána Abrhana je dôležitý aj pre potenciálnu zmluvu o predvolebnej spolupráci. Je to kľúčová postava v KDH, vnímam to preto pozitívne," povedal Hlina. Aktuálna dohoda o spolupráci medzi Občanmi SR a KDH končí 120 dní pred voľbami, potom si politici budú musieť sadnúť za rokovací stôl. Otázky o tom, koľko miest na kandidačnej listine KDH by chcela strana Občania SR obsadiť, označil Hlina za predčasné. "To bude predmetom spoločnej dohody," avizoval.

Hlina už pri zakladaní vlastnej strany hovoril, že by bol rád, ak by do politiky išli ľudia, ktorí nie hviezdami novín. Zo známejších tvárí spomenul šéfa straníckej programovej komisie pre životné prostredie, ochranára Juraja Lukáča či predsedu komisie pre cestovný ruch, ktorým je známy cestovateľ a majiteľ cestovnej kancelárie Ľuboš Fellner, vyhlásený za podnikateľa roku 2011. "Ale máme dostatok aj iných ľudí, budeme ich postupne predstavovať," dodal Hlina.

Abrhan by rád videl Hlinu na kandidačnej listine KDH preto, lebo sa ich spolupráca ukazuje ako pozitívna. "A tiež preto, aby neprepadli hlasy pre pána Hlinu, ktoré by sa stratili, ak by kandidoval sám," povedal pre TASR Abrhan. Je totiž presvedčený, že Hlinova strana Občania SR by neprekročila päťpercentnú hranicu potrebnú pre vstup do parlamentu.

Samotnú spoluprácu Hlinu, jeho strany a hnutia KDH hodnotil Abrhan pozitívne. "Hlavne čo sa týka návrhov zákonov," povedal o kooperácii v rámci poslaneckého klubu KDH, do ktorého Hlina vstúpil.

Kresťanskí demokrati a strana Alojza Hlinu Občania podpísali koncom apríla zmluvu o spolupráci, ktorá by mohla viesť až k povolebnej spolupráci. Zmluva vyprší 120 dní pred parlamentnými voľbami, ktoré by sa mali konať v marci 2016. Môže otvoriť priestor pre ďalšiu spoluprácu strán. Hlina už vyhlásil, že jeho strana do parlamentných volieb sama nepôjde.

Zmluva zaväzuje strany k vzájomnej spolupráci, informovaniu sa o ich aktivitách, ktoré pomôžu ľuďom na Slovensku riešiť ich skutočné problémy. Za pálčivé problémy považuje KDH a Hlinovi Občania nezamestnanosť, korupciu, slabú vymožiteľnosť práva, úžeru či exekúcie.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.