Každý šiesty Slovák chodí do práce na nočnú zmenu, je to najviac v EÚ

Ilustračné foto Foto: TASR/Tomáš Doboš

Bratislava 8. októbra (TASR) - Na Slovensku chodí pravidelne na nočnú zmenu približne každý šiesty zamestnaný Slovák. To je jednoznačne najväčší podiel v rámci všetkých ekonomík EÚ. Vyplýva to z analýzy Poštovej banky, ktorá vychádza z údajov štatistického úradu EÚ za rok 2014.

V priemere za celú úniu totiž pracuje v noci len 6 % zamestnancov, kým na Slovensku je to 16 %. "Práca v noci sa týka nielen lekárov, záchranárov, policajtov či hasičov, ale aj zamestnancov v priemysle, pretože mnohé výrobné linky sa nezastavujú ani v noci," opísala analytička Poštovej banky Jana Glasová. To môže byť podľa jej slov aj dôvodom, prečo je na Slovensku taký vysoký podiel ľudí chodiacich na nočné zmeny.

Z analýzy zároveň vyplynulo, že každý štvrtý Slovák trávi večery na pracovisku. "Aj z tohto hľadiska patríme k európskej špičke, keďže nás predbehli len Gréci, Holanďania a Nemci," vymenovala Glasová. Na Slovensku totiž pracuje večer 25,2 % ľudí, priemer v únii je 16 %.

Slovensko sa súčasne spolu s Írskom a Holandskom radí medzi trojicu krajín s najvyšším podielom ľudí, ktorí pravidelne pracujú počas nedele. "Nedeľný obed s rodinou si vlani z pracovných dôvodov musela pravidelne odpúšťať takmer pätina našich zamestnancov, čiže 19,2 %," vyčíslila analytička. V nedeľu pritom do práce takmer vôbec nechodia Portugalci, ktorí majú len 4,5 % takýchto zamestnancov. Nízky podiel ľudí pracujúcich v nedeľu, čiže medzi 7 a 8 %, majú aj susedné Maďarsko a Poľsko.

Za európskym priemerom však zaostávame v prípade práce v sobotu. Na Slovensku totiž chodí v sobotu do práce pravidelne približne každý štvrtý Slovák, čiže 24,4 %. Priemer v únii je 26,9 % a v eurozóne 28,7 %. "Najvyšší podiel, až 43 % pracujúcich v sobotu, nájdeme v Grécku. Naopak, sobota strávená v práci je takpovediac 'fikciou' hlavne pre Portugalcov, tých pracuje v tento deň len 7,9 %," doplnila Glasová.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR



Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.