V meste Počep zneškodnili najväčší ruský arzenál chemických zbraní

Ilustračná snímka. Foto: TASR

Briansk 8. októbra (TASR) - Najväčší ruský arzenál chemických zbraní úrady úplne zneškodnili v špecializovanom podniku v meste Počep v Brianskej oblasti, informovala dnes agentúra TASS.

Podľa Federálnej správy pre bezpečné skladovanie a likvidáciu chemických zbraní bola posledná letecká bomba zneškodnená 26. septembra. Dnešok patrí ceremónii venovanej ukončeniu prác v tomto zariadení.

Od založenia podniku v roku 2010 tam zneškodnili vyše 67.000 kusov chemickej leteckej munície. V podniku sa nachádzalo takmer 7500 ton jedovatých látok ako sarin, soman a VX.

Čoskoro sa začne dekontaminácia zariadení a asanácia pôdy, na ktorej bola munícia uskladnená. Neskôr úrady rozhodnú, či podnik zmenia na civilnú výrobu.

Do októbra tohto roka Rusko zneškodnilo 92 percent chemických bojových látok, ktoré sa nachádzali v krajine. V roku 2016 bude pokračovať likvidácia chemických zbraní v poslednom špecializovanom zariadení, nachádzajúceho sa v obci Kizner v Udmurtskej republike.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.