KDH: Vyzývame premiéra, aby odvolal ministra zdravotníctva V. Čisláka

Ján Figeľ Foto: TASR/Martin Baumann

Bratislava 8. októbra (TASR) - Opozičné KDH vyzýva premiéra Roberta Fica (Smer-SD), aby odvolal z funkcie ministra zdravotníctva Viliama Čisláka (nominanta Smeru-SD). Dôvodom je podľa kresťanských demokratov fakt, že minister nechce riešiť zvýšenie transparentnosti v zdravotníctve a zastaviť tunelovanie.

"KDH sa so Smerom-SD zhodne na niektorých sociálnych opatreniach, ale nezhodneme sa na postoji ku korupcii. Eldorádom tohto javu je rezort zdravotníctva. Zdravotníctvo je infikované korupciou a klientelizmom a táto infekcia sa šíri. Vyzývam preto premiéra, aby konal, aby nebol pozorovateľom tohto negatívneho trendu a aby Čisláka odvolal," apeloval na dnešnej tlačovej konferencii líder KDH Ján Figeľ. On sám je presvedčený, že ak premiérovi záleží na stave zdravotníctva, tak ministra odvolá. "Ak predseda vlády konať nebude, KDH bude zbierať podpisy poslancov potrebné na zvolanie mimoriadnej schôdze Národnej rady SR s cieľom vysloviť ministrovi zdravotníctva nedôveru," avizoval.

"Minister Čislák po nástupe do funkcie deklaroval, že presadí zníženie korupcie a zastavenie tunelovania v zdravotníctve. Ale jeho posledné kroky ukazujú, že nemá skutočný záujem o nápravu veci," povedal poslanec NRSR za KDH a exminister zdravotníctva Ivan Uhliarik.

Zároveň tvrdí, že Marcel Forai tesne pred odstúpením z funkcie generálneho riaditeľa štátnej Všeobecnej zdravotnej poisťovne (VšZP) podpísal zmluvu na prenájom budovy pre centrálu VšZP bez verejnej súťaže. "Za desaťročný prenájom zaplatí VšZP takmer 10 miliónov eur, pritom má vlastnú budovu. Vlastník budovy je zároveň prepojený s firmou, ktorá vyhrala známy tender na dodávku stravy do nemocníc," tvrdí Uhliarik.

Poslanec pripomenul aj vyjadrenia Čisláka, že ak sa Foraiovo pochybenie za zmluvy medzi VšZP a jeho tetou nepotvrdí, do funkcie ho vráti. "V tomto svetle si myslíme, že minister nechce riešiť zvýšenie transparentnosti v zdravotníctve a zastaviť tunelovanie," povedal Uhliarik.

Expert KDH pre zdravotníctvo Marian Faktor vidí aj ďalšie chyby. Podľa jeho slov návrh štátneho rozpočtu nekryje potreby zdravotníctva ani pacientov. "Opatrenia, ktoré by priniesli dodatočné zdroje, sa odkladajú, ministerstvo zdravotníctva nemá riešenia na zvyšujúci sa dlh v nemocniciach, je chaos s poplatkami v ambulanciách a pokračujú neštandardné a pochybné nákupy," uzavrel.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.