D. CHRENEK: Jednotný trh si vyžaduje aj jednotné pravidlá

Na snímke vedúci zastúpenia Európskej komisie na Slovensku Dušan Chrenek, archívne foto Foto: TASR/Michal Svítok

Bratislava 8. októbra (TASR) - Vyše 15 miliárd eur má Slovensko k dispozícii z európskych fondov v programovom období 2014-2020. O ich efektívnom a transparentnom rozdelení v rámci projektov rozhodne v prevažnej miere proces verejného obstarávania v súlade s pravidlami Európskej únie. Uviedol to dnes na konferencii "Verejné obstarávanie ako brzda investícií na Slovensku?" vedúci Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku Dušan Chrenek.

V správe o verejnom obstarávaní na Slovensku Európska komisia poukázala na skutočnosť, že efektívne rozdeľovanie verejných zdrojov je ovplyvňované nedostatočnou transparentnosťou a účinnosťou postupov verejného obstarávania vo všetkých odvetviach verejnej správy. Na obmedzenie hospodárskej súťaže sa využívajú nadhodnotené ponuky a individualizované špecifikácie.

EK v správe konštatuje okrem iného aj skutočnosť, že verejné inštitúcie a hospodárske subjekty reagujú len pomaly na legislatívne zmeny vo verejnom obstarávaní zavedené v roku 2013.

Podľa Chreneka EK venuje značnú pozornosť procesu verejného obstarávania v celej EÚ. Ako uviedol, každoročne verejne obstaráva až 250.000 verejných orgánov a inštitúcií EÚ a celková hodnota zákaziek predstavuje 18 % HDP celej EÚ. Preto, ako zdôraznil, si jednotný trh vyžaduje aj jednotné pravidlá.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.