Za jediný deň zachránili pri gréckom pobreží 542 ľudí

Sýrski migranti prichádzajú na ostrov Lesbos. Foto: TASR/AP

Atény 9. októbra (TASR) - Celkovo 542 ľudí zachránila od štvrtkového rána po to dnešné podľa vlastného vyhlásenia grécka pobrežná stráž. Informovala o tom agentúra AP.

Dovedna 12 pátracích a záchranných akcií sa uskutočnilo pri pobreží ostrovov Lesbos, Chios, Samos, Agathonisi a Farmakonisi vo východnej časti Egejského mora.

Agentúra Reuters doplnila, že v priebehu tohto času zahynul medzi utečencami jednoročný chlapec neznámej národnosti. Jeho telo sa našlo v bezvedomí na palube gumového člna, ktorý sa pokazil pri pobreží Lesbosu. Po prevoze do nemocnice chlapca vyhlásili za mŕtveho.

Na palube člna bolo okrem dieťaťa 56 ďalších migrantov, ktorých sa podarilo pobrežnej hliadke zachrániť.

Takmer 400.000 ľudí, ktorí zo svojich domovov utiekli pred vojnami a chudobou prevažne zo Sýrie, Iraku či Afganistanu, už v tomto roku dorazilo do Grécka, uviedol Úrad vysokého komisára OSN pre utečencov (UNHCR). Väčšina spomedzi týchto utečencov pokračovala z Grécka ďalej na sever - smerom k Nemecku.

V Aténach by sa dnes mali stretnúť eurokomisár pre migráciu, vnútorné záležitosti a občianstvo Dimitris Avramopulos a luxemburský minister zahraničných vecí Jean Asselborn: v sobotu tam potom vystúpia na spoločnej tlačovej konferencii ohľadne utečeneckej krízy.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.