Zamestnanci firiem by mali mať vyššie koncoročné odmeny než vlani

Ilustračné foto Foto: TASR/AP

Bratislava 22. októbra (TASR) - Oživenie ekonomiky, ktoré sa pozitívne prejavilo aj na raste trhu práce, by sa malo premietnuť aj vo vyšších koncoročných odmenách zamestnancov. Tvrdí to personálno-poradenská spoločnosť McRoy Slovakia.

Slovenské firmy by tak mali byť v závere roka k zamestnancom štedrejšie. Podľa McRoy Slovakia im to umožňujú aj zlepšujúce sa hospodárske výsledky. "Podľa rýchleho anonymného prieskumu medzi našimi klientmi môžeme povedať, že koncoročné odmeny by v tomto roku mohlo vyplatiť 34 % firiem, čo je o približne 5 % viac než vlani," uviedla v správe pre médiá podpredsedníčka predstavenstva spoločnosti Jana Mesárová. Ide pritom o odmeny mimo 13. platu, ktorý býva pevne zakotvený v pracovnej či kolektívnej zmluve.

Priemerná výška vyplatenej koncoročnej odmeny by sa mala odvíjať od mzdy zamestnanca, pohybovať by sa mala najčastejšie v intervale 50 % až 80 % z priemerného mesačného zárobku zamestnanca. Vyššie odmeny budú podľa McRoy Slovakia vyplácať predovšetkým veľké spoločnosti pôsobiace v odvetviach s vyššou pridanou hodnotou, najmä z telekomunikačného, finančného, energetického a IT sektora. V ich prípade by odmeny mali dostať až dve tretiny zamestnancov. Nižšie odmeny by mali byť v spoločnostiach pôsobiacich v menej sofistikovaných odvetviach, najnižšie by mali byť v agrosektore či stavebníctve, kde s nimi môže počítať aj najmenej zamestnancov.

Z pohľadu regionálneho rozdelenia sú na tom, čo sa týka odmien, najlepšie Bratislavský a Košický kraj. Najhoršie sú na tom Banskobystrický a Prešovský kraj.

Priemerná výška koncoročnej odmeny by sa pritom mala v tomto roku podľa McRoy Slovakia pohybovať na úrovni okolo 850 eur, čo je o vyše 10 eur viac než pred rokom. "V porovnaní s priemernou mzdou v hospodárstve ide o pomerne vysokú sumu, čo je spôsobené tým, že odmeny vyplácajú najmä spoločnosti, v ktorých je priemerná mzdová úroveň vyššia. Ďalším faktorom, na ktorý netreba zabúdať je, že odmeny vo väčšej miere dostávajú ľudia z manažmentu, než tí na menej kvalifikovaných pozíciách," vysvetlila Mesárová.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.