Lídri v EÚ nemajú podľa Orbána splnomocnenie na vpustenie migrantov

Na archívnej snímke maďarský premiér Viktor Orbán. Foto: TASR

Madrid/Budapešť 22. októbra (TASR) - Európski lídri nemajú splnomocnenie na to, čo robia, vyhlásil v stredu večer v maďarskej verejnoprávnej televízii M1 predseda maďarskej vlády Viktor Orbán v súvislosti s kvótami na rozdelenie utečencov.

"Nikdy nikto nehlasoval za to, aby sme vpustili státisíce migrantov do únie. Destabilizuje to aj európsku demokraciu," povedal Orbán, ktorý o tom bude hovoriť dnes aj na zjazde Európskej ľudovej strany (EĽS).

Premiér namietal, že v mnohých európskych krajinách sa postoj vedúcich predstaviteľov štátu líši od vôle občanov. "Ak nedokážeme viesť úprimnú diskusiu, potom sa množstvo európskych krajín - a aj celý kontinent - môže politicky destabilizovať," dodal s poznámkou, že verí tomu, že Európa to bude schopná ešte korigovať.

V súvislosti so zábranami, ktoré Maďarsko vybudovalo na srbskom úseku hraníc i na úseku s Chorvátskom, Orbán poznamenal, že postoj Maďarska je jednoznačný: nekontrolovaný príliv migrantov do Európy je zlou vecou - tento svetadiel treba od neho ochrániť. "Mali by sme chrániť náš spôsob života a Maďarsko, v tom u nás vládne silná národná zhoda," podčiarkol.

"Plot na hraniciach sme nepostavili preto, aby migrantov odviezli inou trasou do Rakúska a Nemecka. Chceli by sme požiadať susedov, aby migrantov otočili späť. Správne by teda bolo, keby sa nesnažili dostať ich do Európskej únie, ale aby ich vrátili, odkiaľ prišli - do utečeneckých táborov v regiónoch, kde sú momentálne ich krajiny v problémoch," formuloval maďarský premiér.

Podľa jeho vyjadrenia čím dlhšiu cestu urobili migranti zo svojej vlasti, tým ťažšie sa im bude vracať. Je potrebné zariadiť, aby mali migranti vytvorené podmienky pre život vo svojom vlastnom regióne, dodal Orbán s tým, že dúfa, že Európska rada svoje rozhodnutie o vytvorení zberných táborov v Grécku a Taliansku uplatní.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.