Kalifornské derby pre Los Angeles, Gáborík nebodoval

Ilustračné foto Foto: TASR/AP/Mike Munden

New York 23. októbra (TASR) - V ôsmich zápasoch zámorskej NHL v noci na piatok sa predstavili dvaja slovenskí hokejisti. Marián Hossa z Chicaga rovnako ako Marián Gáborík z Los Angeles sa síce bodovo nepresadili, no tešili sa so svojimi tímami z víťazstiev. Udalosťou noci bol aj návrat skúseného trénera Johna Tortorellu do profiligového kolotoča, debut na striedačke Columbusu mu však nevyšiel podľa predstáv, keď Blue Jackets prehrali v Minnesote 2:3.

Blackhawks vyhrali nad Floridou Panthers 3:2 a dosiahli štvrtý triumf v novej sezóne. Víťazný gól v drese domácich zaznamenal v úvode tretej tretiny počas presilovky Patrick Kane, ktorý predtým asistoval aj pri zásahoch Arťoma Anisimova a Brenta Seabrooka. Rovnakú bilanciu (1+2) mal aj Seabrook. Ich slovenský spoluhráč Marián Hossa strávil na ľade takmer 18 minút, do štatistík si pripísal dve strely. "Podali sme solídny výkon. Myslím si, že sme odohrali skutočne dobrý zápas. Veľa času sme strávili v útočnom pásme, hrali sme tímovo, každý hráč niečím prispel k výhre a aj naši mladí chalani v obrane vyzerali fajn," pochvaľoval si tréner "jastrabov" Joel Quenneville. Blackhawks si poradili aj bez elitného obrancu Duncana Keitha, ktorý po operácii menisku vynechá 4-6 týždňov. Hosťom nepomohol ani presilovkový gól Jaromíra Jágra, ktorým český veterán opäť zamiešal historickými tabuľkami. Štyridsaťtriročný útočník sa v počte bodov v presilových hrách (588) dotiahol na tretieho Teemu Selänneho. Zápas nedohral Jágrov "parťák" z útoku Aleksander Barkov pre zranenie v hornej polovici tela. "Je to pre nás veľká strata. Je náš najlepší hráč, ťažko ho nahradíme. Nikto nevie, ako dlho bude mimo hry," oplakával Jágr zranenie mladého fínskeho centra.

Tréner John Tortorella zažil nevydarený debut na striedačke Columbusu. Blue Jackets nestačili v Minneapolise na domácich Wild a po výsledku 2:3 prehrali aj svoj ôsmy zápas v sezóne. Prvých sedem neúspechov zaznamenali ešte pod vedením Todda Richardsa, ktorého vedenie klubu z Ohia odvolalo v strede týždňa. "Modrokabátnici" viedli po prvej tretine 2:1, no v prostrednom dejstve o náskok prišli a zažili tak ďalšie sklamanie. "V druhej časti sme v priebehu 11 či 12 minút stratili psychickú výhodu, no myslím si, že sme dnes tvrdo bojovali. Nastúpili sme proti tímu, ktorý má výbornu defenzívu a museli sme prekonať množstvo prekážok, aby sme vôbec mohli vyslať puk smerom na ich bránku. No spravili sme veľa dobrých vecí, na ktorých sa dá stavať," povedal pre zámorské médiá Tortorella, ktorý v roku 2004 získal s Tampou Bay Stanleyho pohár, viedol aj Mariána Gáboríka v NY Rangers a naposledy stál na striedačke Vancouveru. Blue Jackets stále čakajú na premiérový bod, momentálne majú bilanciu 0-8-0, horší vstup do sezóny mali už iba Rangers, ktorí ročník 1943/44 odštartovali 11 prehrami.

Hráči Los Angeles triumfovali v kalifornskom derby na ľade San Jose 4:1 a pripísali si tretiu výhru v rade. Vo všetkých góloch "kráľov" mal prsty Jeff Carter, ktorý dvakrát skóroval a pripísal si dve asistencie. Strelecký účet v drese LA si otvoril Milan Lucic, predsezónna posila z Bostonu. Slovenský útočník hostí Marián Gáborík odohral 14:33 min, na Martina Jonesa v bránke Sharks vyslal jeden strelecký pokus. Jones tak v dueli proti svojmu bývalému klubu neuspel a "žraloci" prehrali tretí zápas po sebe.

Ambiciózny Dallas sa po druhý raz v sezóne stretol s Pittsburghom a opäť ho dokázal zdolať, tentoraz na jeho ľade 4:1. Dallaské "hviezdy" v úvode ročníka jasne žiaria, s 12 bodmi sú najlepším tímom Západnej konferencie, aktuálne ťahajú šnúru šiestich triumfov a majú za sebou bezchybný štvorzápasový trip. Naopak, Crosby a spol. sa herne i výsledkovo trápia, prehrali po štvrtý raz v sezóne, keď ani v jednom zo siedmich zápasov ročníka nestrelili viac ako dva góly v riadnom hracom čase. Mužstvo známe smrtiacou ofenzívou nevyužilo proti Dallasu ani jednu z piatich presiloviek, pozitívom bol iba návrat uzdraveného krídelníka Pascala Dupuisa do zostavy Penguins.

O triumfe New Jersey v Ottawe 5:4 sn rozhodol v nájazdoch Lee Stempniak, ktorý predtým v čase 59:28 svojím gólom zachránil pre Devils predĺženie. Tvrdý muž v drese Senators Chris Neil dal gól, pripísal si asistenciu a stihol sa aj pobiť s Jordinom Tootoom, takže zaznamenal hetrik Gordieho Howea. Washington vyhral vo Vancouveri 3:2, keď víťazný gól hostí strelil necelých päť minút pred koncom ruský bombardér Alexander Ovečkin. Capitals sa nesú na víťaznej vlne, dosiahli už štvrtý triumf v rade.

sumáre NHL:

NEW YORK RANGERS - ARIZONA COYOTES 4:1 (0:1, 1:0, 3:0)

Góly: 31. Kreider (Zuccarello, Staal), 43. Hayes (J. Miller), 47. Yandle (Zuccarello, Stepan), 60. Nash - 16. Dahlbeck (Domi, Hanzal). Brankári: Lundqvist - M. Smith, strely na bránku: 29:35, 18.006 divákov.

PITTSBURGH PENGUINS - DALLAS STARS 1:4 (0:2, 1:2, 0:0)

Góly: 32. Bonino - 11. Oduya (Demers, Fiddler), 16. Klingberg (Sharp), 26. Spezza, 34. Janmark (Ničuškin, Klingberg). Brankári: Fleury - Niemi, strely na bránku: 34:23, 18.490 divákov.

OTTAWA SENATORS - NEW JERSEY DEVILS 4:5 pp a sn (1:2, 1:0, 2:2 - 0:0, 0:1)

Góly: 6. Zibanejad, 30. Z. Smith (Neil, Prince), 43. Hoffman (Lazar, Zibanejad), 47. Neil (Prince, Cowen) - 6. Zajac (Palmieri, Cammalleri), 7. Tootoo (Henrique, Josefson), 55. Henrique (Cammalleri, Stempniak), 60. Stempniak (Severson, Cammalleri), rozh. nájazd Stempniak. Brankári: Hammond - Schneider, strely na bránku: 39:32, 16.578 divákov.

MINNESOTA WILD - COLUMBUS BLUE JACKETS 3:2 (1:2, 2:0, 0:0)

Góly: 6. Parise (Suter), 26. Niederreiter (Spurgeon, Koivu), 32. Vanek (Zucker, Spurgeon) - 11. Wennberg (Hartnell, Goloubef), 20. Dubinsky (Atkinson, Murray). Brankári: Dubnyk - Bobrovskij, strely na bránku: 23:29, 18.650 divákov.

NASHVILLE PREDATORS - ANAHEIM DUCKS 5:1 (0:0, 3:0, 2:1)

Góly: 24. Nystrom (Watson, Ekholm), 33. Ellis (Ribeiro, S. Jones), 37. Ribeiro (Neal, Wilson), 44. Ekholm (Ellis, Wilson), 59. Wilson (Ellis, S. Jones) - 53. Sekáč (Kesler, Rakell). Brankári: Rinne - Chudobin, strely na bránku: 29:28, 17.113 divákov.

CHICAGO BLACKHAWKS - FLORIDA PANTHERS 3:2 (1:1, 1:0, 1:1)

Góly: 5. Anisimov (Kane, Seabrook), 24. Seabrook (Panarin, Kane), 41. Kane (Seabrook, Crawford) - 5. Trocheck, 48. Jágr (Bjugstad, Bolland). Brankári: Crawford - Luongo, strely na bránku: 27:18, 21.591 divákov.

VANCOUVER CANUCKS - WASHINGTON CAPITALS 2:3 (0:1, 2:0, 0:2)

Góly: 25. Vrbata (H. Sedin, Edler), 35. H. Sedin (D. Sedin, Vrbata) - 16. Chimera (Beagle, Burakovsky), 46. Beagle (Carlson, Johansson), 56. Ovečkin (Kuznecov, Orlov). Brankári: R. Miller - Holtby, strely na bránku: 25:35, 18.188 divákov.

SAN JOSE SHARKS - LOS ANGELES KINGS 1:4 (0:2, 1:1, 0:1)

Góly: 36. Ward (Pavelski, Dillon) - 12. Toffoli (Martinez, Carter), 20. Lucic (Ehrhoff, Carter), 24. Carter (Doughty), 50. Carter. Brankári: M. Jones - Enroth, strely na bránku: 40:29, 16.797 divákov.

Slováci v akcii:

Marián Gáborík (Los Angeles) 14:33 0 0 0 0 1 0

Marián Hossa (Chicago) 17:47 0 0 0 0 2 0

/legenda: minutáž, góly, asistencie, body, (+/-), strely na bránku, trestné minúty, brankári: minutáž, počet inkasovaných gólov/počet striel, percentuálna úspešnosť zásahov/