J. Šípošová chce odškodniť politických väzňov

Poslankyňa NRSR za OĽaNO Janka Šípošová, archívne foto. Foto: TASR - Lukáš Grinaj

Bratislava 23. októbra (TASR) - Politickí väzni, ich manželky či manželia by mali dostať jednorazový príspevok vo výške 1000 eur. Takéto odškodnenie im navrhuje poslankyňa NRSR za OĽaNO Janka Šípošová v novele zákonov o protikomunistickom odboji a o dani z príjmov.

"Je to symbolické odškodnenie. Nie je to ale to najpodstatnejšie. Podstatnejšie je, že ešte dnes žijú tí, ktorí týchto ľudí prenasledovali a dnes sa im skladáme na výsluhové dôchodky. A to nielen my, ale aj tí, ktorých prenasledovali a aj deti prenasledovaných," povedala na dnešnej tlačovej konferencii v parlamente.

Novelou chce Šípošová preto tiež potrestať týchto prenasledovateľov. Navrhuje plošne o 50 percent skrátiť výsluhové dôchodky pre tých bývalých príslušníkov ŠtB, ktorí pracovali na úseku boja proti tzv. vnútornému nepriateľovi.

Predseda Správnej rady Ústavu pamäti národa (ÚPN) Ondrej Krajňák poukázal, že ÚPN eviduje vyše 70.000 politických väzňov. "Veteránov ubúda. Príslušníci ŠtB naďalej poberajú vysoké výsluhové dôchodky, zatiaľ čo ľudia, ktorí v minulosti trpeli vo väzeniach, majú nízke dôchodky, lebo nemajú odpracované roky," doplnil Krajňák, ktorý je za odškodnenie politických väzňov a ich rodín.

Šípošová sa pokúsila právnu normu presadiť už vlani. Neuspela však, keďže vládny Smer-SD jej novelu nepodporil. "Hanbím sa za to, že sme za 25 rokov nevedeli povedať ľuďom, ktorí za komunizmu trpeli, prepáčte, je nám to ľúto," poznamenala Šípošová. Novela to má podľa poslankyne povedať.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.