Rast súkromného sektora eurozóny sa v októbri nečakane zrýchlil

Ilustračné foto Foto: TASR/AP

Brusel 23. októbra (TASR) - Tempo rastu súkromného sektora eurozóny sa v októbri nečakane zrýchlilo a bolo najvyššie za dva mesiace. Prekvapivo sa zvýšila expanzia aktivity v sektore služieb, zatiaľ čo rast výrobného sektora pokračoval v nezmenenom tempe. Informovala o tom agentúra RTTNews.

Zložený index nákupných manažérov (PMI) pre eurozónu, ktorý zahŕňa sektor služieb aj výrobný sektor, sa v októbri zvýšil na dvojmesačné maximum 54 bodov z 53,6 bodu v septembri, uviedla vo svojom prvom odhade spoločnosť Markit Economics. Ekonómovia počítali v októbri s PMI na úrovni 53,4 bodu. Index tak zostáva nad 50-bodovou hranicou, ktorá oddeľuje pokles aktivity od jej expanzie.

PMI pre sektor služieb v októbri vzrástol takisto na dvojmesačné maximum 54,2 bodu z 53,7 bodu v septembri, pričom ekonómovia prognózovali 53,5 bodu. PMI pre výrobný sektor zostal na úrovni 52 bodov, keď experti očakávali pokles na 51,7 bodu.

"PMI prináša pozitívnu správu, že ekonomika eurozóny získala v októbri mierne na dynamike," uviedol ekonóm Markit Chris Williamson. PMI podľa neho signalizuje kvartálny nárast hrubého domáceho produktu (HDP) o 0,4 %.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.