Gondu po úspešnej sezóne testoval Lotus: Úžasná skúsenosť

Na archívnej snímke v pozadí vľavo americký herec a spevák David Hasselhoff a vpravo v pozadí slovenský pretekár Richard Gonda počas fotenia pred monospostom formuly slovenského pretekára po tlačovej konferencii o hudobno-motoristickom podujatí Acceleration 2014 3. júla 2014 v Bratislave. Foto: TASR/Martin Baumann

Bratislava 23. októbra (TASR) - Slovenský automobilový pretekár Richard Gonda má za sebou vydarenú sezónu v seriáli Renault Sport Trophy, s ktorou sa rozlúčil počas uplynulého víkendu v španielskom Jereze. V sobotňajších vytrvalostných pretekoch sa po suverénnom výkone tešil z víťazstva a zopakoval v kategórii endurance triumf z Le Mans spred troch týždňov.

V celkovom hodnotení skončili s Francúzom Andreom Pizzitolom na celkovej druhej priečke so ziskom 95 bodov. Gonda vyšiel v Jereze na mokrú trať v polovici 70-minútových pretekov, prototyp RS01 mu odovzdal na prvom mieste jeho o dva roky starší tímový kolega z ART Junior Pizzitola a Slovák si prvú priečku udržal. Diktoval tempo a do cieľa priviezol svoje auto s vyše 22-sekundovým náskokom.

Gonda má za sebou premiérovú sezónu, v ktorej sa objavil v kapotovanom aute. "Som veľmi šťastný, že sa mi v ďalšej sezóne podarilo vychutnať si triumfy. Bola to pre mňa veľká skúsenosť po sezónach vo formulových sériách s odlišným typom veľmi rýchleho a špecifického auta, na ktoré som si musel zvykať. Čakal ma nový tím, nový formát pretekov, na trati som zažil množstvo šťastných, ale aj smoliarskych momentov. Veľmi sa teším, že od prvých až po posledné preteky v sezóne som mal skvelú rýchlosť a bojoval o popredné priečky. Mrzí ma, že sme nezískali celkové prvé miesto, pretože sme naň naozaj mali. Nevyhlo sa mi však aj niekoľko smolných pretekov, kde som toho veľa zmeniť nemohol a kvôli kontaktom na trati som musel odstúpiť. Stratili sme tak množstvo cenných bodov," bilancoval minulú sezónu 21-ročný rodák z Banskej Bystrice, ktorému najviac utkveli v pamäti preteky v maďarskom Hungaroringu, kam ho prišlo podporiť veľké množstvo slovenských motoristických fanúšikov. Na druhej strane by podľa vlastných slov najradšej zabudol na Silverstone, kde ho po čelnom náraze transportovali do nemocnice, našťastie však táto nehoda nezanechala na jeho zdraví stopy.

Po pretekoch v Jereze sa talentovanému Slovákovi dostalo veľkej cti, keď ho na testovanie pozval Lotus junior Team, jeden z top tímov Formule Renault 3.5. v prestížnom šampionáte World Series by Renault. Lotus patrí v kráľovnej motošportu medzi legendárne stajne a stálice štartového poľa. V prebiehajúcej sezóne F1 jazdia v jeho farbách Romain Grosjean a Pastor Maldonado. Gonda tak mohol využiť jedinečnú príležitosť na ďalší posun v kariére a priblížiť sa k splneniu svojho veľkého sna, ktorým je účinkovanie vo Formule 1.

Slovenský jazdec by sa v novej sezóne mohol predstaviť v jednej z najrýchlejších formulových súťaží - Formula 3.5 V8. Priamo z nej sa medzi elitu F1 dokázalo dostať viacero pretekárov. "Za túto príležitosť som nesmierne vďačný. Som rád, že moje výkony nezostali nepovšimnuté. Bol to skvelý deň, ktorý som si užíval, od rána sme odjazdili niekoľko stintov. Pracovať v takom profesionánom tíme bola pre mňa úžasná skúsenosť, z ktorej si prinášam len samé pozitíva. Presedlať po sezóne z tak odlišného prototypu RS1 do takto výkonnej formule nebolo vôbec jednoduché, ale snažil som sa čo najrýchlejšie adaptovať a Lotus junior Team mi v tom veľmi pomohol. Verím, že som zanechal pozitívny dojem a zužitkujem tieto skúsenosti do budúcnosti," uviedol na piatkovej tlačovej konferencii Gonda, ktorý si v rámci testovania vyskúšal monopost Dallara FR35/12-Renault s osemvalcovým motorom o objeme 3,4 l, výkonom 530 koní s hmotnosťou 623 kg.

Výsledky:

Konečné poradie kategórie Prestige:
1. Dario Capitanio (Tal./Oregon Team) 162 bodov
2. Richard GONDA (SR/ART Junior Team) 123
3. Diederik Sijthoff (Hol./V8 Racing) 109

Konečné poradie kategórie Endurance:
1. Dario Capitanio/David Fumanelli (Tal./Oregon Team) 115 b.
2. Andrea Pizzitola/Richard GONDA (Fr./SR/Art Junior Team) 95
3. Luciano Bacheta/Niccoló Nalio (V. Brit./Tal./Oregon Team) 72

Šampionát tímov:
1. Oregon Team 454 b.
2. ART Junior Team 424
3. V8 Racing 315

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.