Vyše 100 krajín prisľúbilo OSN neblokovať rezolúcie proti krutostiam

Ilustračné foto Foto: TASR/AP

New York 24. októbra (TASR) - Zástupcovia 102 členských štátov OSN podpísali "kódex správania sa", v ktorom sľubujú, že nebudú hlasovať proti rezolúciám Bezpečnostnej rady zameraným proti páchaniu genocídy, zločinov proti ľudskosti alebo vojnových zločinov. O iniciatíve spustenej v predvečer dnešného 70. výročia vzniku OSN informuje agentúra AP.

Právne nezáväzný kódex predstavila lichtenštajnská ministerka zahraničných vecí Aurelia Fricková, ktorá ho označila za "katalyzátor pre kultúru nulovej tolerancie voči krutým zločinom v (Bezpečnostnej) rade". Dokument by mal zároveň prispieť k politickej zodpovednosti vo vzťahu medzi Bezpečnostnou radou a ostatnými členmi OSN.

Predmetná iniciatíva podľa AP odráža rastúce obavy členov OSN z moci sústredenej v rukách piatich stálych členov Bezpečnostnej rady s právom veta - Británie, Číny, Francúzska, Ruska a Spojených štátov. Kódex podporili spomedzi nich len Británia a Francúzsko, zatiaľ čo Rusko dalo jasne najavo svoj odpor voči akýmkoľvek snahám obmedziť možnosti vetovania rozhodnutí.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.