ŽITŇANSKÁ: Dobrá správa vecí verejných by malo byť ústavné právo

Na snímke poslankyňa NR SR Lucia Žitňanská (Most-Híd) Foto: TASR/Martin Baumann

Bratislava 24. októbra (TASR) - Ľudia by mali mať právo na dobrú správu vecí verejných a malo by byť zapísané v Ústave SR. Dostať ho tam chce Most-Híd. Ponúka ho ako súčasť svojej občianskej vízie.

"Navrhujeme, aby sme do ústavy zaviedli právo na dobrú správu vecí verejných. Sľubujeme si od toho zlepšenie vzťahu občana a štátu," vysvetlila podpredsedníčka Mostu-Híd Lucia Žitňanská. Nové ústavné právo by malo dať aj základný právny rámec toho, ako sa má správať štát a jeho orgány voči občanovi, o ktorého právach a nárokoch rozhodujú.

"Človek prichádza pri rôznych typoch konaní do kontaktu s rôznymi inštitúciami a často sa dostáva do situácie nielen, že sa s ním neslušne zaobchádza a konanie dlho trvá, ale sa ani nedostane k informáciám, na základe čoho inštitúcia rozhodla ako rozhodla. Nemá sa kde brániť a sťažuje sa u ombudsmanky," doplnila Žitňanská.

Ak by sme mali ústavné právo na dobrú správu vecí verejných, občania by sa mali na čo odvolávať a domáhať sa svojich práv. Mohlo by to podľa Mostu-Híd zlepšiť výkon kompetencií štátu.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.