Začalo sa záverečné kolo stretnutí rodín rozdelených kórejskou vojnou

Juhokórejčan Kim Bock-rack Min Ho-shik (uprostred) počas emotívneho stretnutia rozdelených kórejských rodín v severokórejskom horskom stredisku nazývanom Diamantová hora (Kumgang) Foto: TASR/AP

Soul 24. októbra (TASR) - Približne 250 Juhokórejčanov pricestovalo dnes do Severnej Kórey, aby sa stretli so svojimi príbuznými, ktorých nevideli od vojny z rokov 1950-1953. Ide o druhé a záverečné kolo najnovších stretnutí rodín rozdelených kórejskou vojnou, informovala agentúra DPA.

Stretnutie sa koná v severokórejskom horskom stredisku nazývanom Diamantová hora (Kumgang). Väčšina z Juhokórejčanov je vo veku vyše 70 rokov. Svojich príbuzných zo severu nevideli vyše 60 rokov. Každý účastník má právo na 12 hodín rozhovorov.

Druhé kolo stretnutí sa koná na žiadosť juhokórejských rodín. Prvé sa uskutočnilo tento týždeň na žiadosť rodín zo severu.

Oba kórejské štáty sa dohodli na ďalších stretnutiach rozdelených rodín v auguste, a to v rámci rozhovorov o uvoľnení eskalujúceho napätia na Kórejskom polostrove.

Stretnutia sú veľmi citlivo vnímanou záležitosťou, keďže oba štáty svojim obyvateľom bránia v návštevách príbuzných na druhej strane hranice. Pod dohľadom úradov prebieha aj ich listová, telefonická či elektronická komunikácia.

Kórejská vojna sa skončila prímerím, nie mierovou dohodou.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.