Štúr je pre nás vzorom húževnatosti a cieľavedomosti, tvrdia učitelia

Čestná stráž počas Slávnostného zasadnutia Národnej rady Slovenskej republiky pri príležitosti osláv 200. výročia narodenia Ľudovíta Štúra Foto: TASR/Radovan Stoklasa

Bratislava 24. októbra (TASR) – Entuziazmus, húževnatosť, cieľavedomosť, múdrosť či nebojácnosť. Aj to sú vlastnosti, ktoré si dnešní učitelia vážia na Ľudovítovi Štúrovi. Jedna z najvýznamnejších osobností slovenských dejín a kultúry môže podľa nich aj v tejto dobe inšpirovať Slovákov k odhodlanosti pracovať v prospech spoločnosti na úkor osobného zisku.

"Štúr bude pre mňa vždy akousi ikonou. Človekom, ktorý dokázal vyvolať nadšenie, vzbudiť vernosť a obdiv svojich prívržencov," povedala pre TASR slovenčinárka a riaditeľka Prvého slovenského literárneho gymnázia v Revúcej Ľuboslava Lacjaková. Je presvedčená, že bol charizmatickým a inteligentným vodcom Slovákov v prelomovom období ich histórie. Podľa riaditeľky si Štúr zaslúži úctu nielen v tomto roku, keď si pripomíname 200. výročie jeho narodenia. Obáva sa totiž, že po skončení tohto roku, "štúrovský ošiaľ" opadne a opäť to bude len meno v učebnici.

"Som presvedčená, že keby sa robil prieskum medzi žiakmi, o Štúrovi by vedeli maximálne to, že bol kodifikátorom slovenčiny. Vo vzácnych prípadoch by pridali pár podrobností," podotkla Lacjaková. Podľa jej slov je to ale škoda, pretože národ, ktorý nepozná svoju minulosť, nemá ani budúcnosť.

Miriam Viršinská z Katedry histórie Pedagogickej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave pre TASR uviedla, že aj Štúrovi súčasníci na ňom obdivovali jeho cieľavedomosť, entuziazmus či zásadovosť, s ktorými pristupoval k riešeniu nastolených cieľov slovenského národného hnutia. "Štúr bol iniciátorom formovania novodobého slovenského národa, čo znamenalo, že jeho cieľom sa stala emancipácia. Svojimi aktivitami prispel k vytvoreniu modernej slovenskej národno-občianskej spoločnosti," skonštatovala.

Podľa Viršinskej vedomosti slovenskej verejnosti o Štúrovi sú najmä výsledkom školského vzdelávania. Síce sa tak získavajú tie najpodstatnejšie informácie, "avšak vytvára sa tým len jednostranný obraz tejto komplikovanej osobnosti a doby, v ktorej Štúr žil a pôsobil".

Slovenčinárka Mária Stašková z Košíc tvrdí, že Štúr vedel svojimi slovami ovplyvniť zmýšľanie mnohých svojich študentov a láska k vlasti ho priviedla ku kodifikácii spisovnej slovenčiny, čím zabezpečil národu samostatnú jazykovú budúcnosť. "Aj v súčasnosti sa jeho osobnosť stáva pre mňa vzorom vo sfére pedagogickej, politickej, novinárskej a literárno-tvorivej," skonštatovala pre TASR Stašková. Ako dodala, podľa príkladu Štúra by mali vedieť dnešní Slováci spoločne bojovať za práva národa, napríklad v politických oblastiach nezmýšľať sebecky, ale národne.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR



Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.