R. Roth sa tešil, že Štúr v True Štúr ako reálna postava nevystupuje

Na snímke herec Robert Roth, archívna snímka Foto: TASR - Martin Baumann

Bratislava 24. októbra (TASR) - Divákov verejnoprávnej Jednotky čaká v nedeľu 25. októbra o 21.15 h televízna premiéra dokudrámy True Štúr, ktorou si pripomenie 200. výročie narodenia Ľudovíta Štúra. Dielo s provokatívnym dvojjazyčným rýmovaným názvom je výsledkom spolupráce RTVS s produkčnou spoločnosťou Crazy Company. Autorská trojica Marián Prevendarčík, Michal Baláž a Zuzana Šajgalíková v ňom zložila poklonu "nenahraditeľnému, osamelému a nekompromisnému" Štúrovi očami súčasnej generácie. Prináša kombináciu hraného dokumentu s animovaným filmom, ktorá má zaujať najmä mladých.

"Hlboký obsah, ktorý chceme, aby bol odborný a zároveň niesol isté posolstvo, pretože Štúra považujeme za osobnosť, od ktorej sa máme všetci veľa čo učiť a môže nás inšpirovať, sme zabalili do vizuálne atraktívnej formy, takej, ktorú si ľudia zvyknú spájať s inými žánrami, napríklad s reklamným prostredím alebo s nejakou viac populárnou kinematografiou," uviedla pre TASR Zuzana Šajgalíková, spoluautorka námetu a scenára, podľa ktorej by práve táto forma mala mladého diváka osloviť a priláka ich vnímať historického posolstvo filmu.

Vizuálna stránka snímky je inšpirovaná estetikou filmu Sin City. V 57-minútovom titule s prvkami film noir však Ľudovíta Štúra nehrá žiadny herec, má len animovanú podobu. Prítomný je ale neustále v hraných scénach prostredníctvom rozhovorov jeho súčasníkov. "Tešil som sa z toho, že je to o Štúrovi, ktorý tam ako reálna postava z mäsa, kostí nevystupuje, že bude animovaný, čiže naozaj taký, ako ho máme aj my zafixovaného z detstva. Poznáme jeden portrét, potom jeden dagerotyp z tej deputácie, a to je všetko! A ja si nemyslím, že bol až taký feši, ja neviem, ako on mohol vyzerať," povedal pre TASR Robert Roth. V dokudráme si zahral hlavnú úlohu - tajomného "vyšetrovateľa" Samuela Hronského, ktorého si tvorcovia vymysleli, aby pátral po tom, aký vlastne Štúr bol. Roth si ani nechcel či nevedel predstaviť, ktorý herec by mohol osobnosť kodifikátora slovenčiny stvárniť. "Možno že by Dušan Jamrich mal voľno, ale už má túto tému možno za sebou," zavtipkoval na adresu kolegu, ktorý sa vryl do pamäti kultúrnej verejnosti ako Ľudovít Štúr vo viacdielnom televíznom filme Štúrovci. Tému Štúr v novom filmovom počine True Štúr Robert Roth uzavrel slovami: "V dobrom sa mi naozaj páčilo, že je to o ňom bez neho."

V ďalších úlohách sa predstavia Táňa Pauhofová, Vladimír Zboroň, Kamil Kollárik, Martin Hronský, Daniel Fischer, Daniel Ratimorský a iní.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.