Výrobné ceny v Španielsku v septembri klesli

Ilustračné foto Foto: TASR/AP

Madrid 26. októbra (TASR) - Výrobné ceny v Španielsku v septembri klesli. To signalizuje, že miera inflácie v štvrtej najväčšej európskej ekonomike, ktorá v septembri dosiahla -0,9 %, sa môže prepadnúť ešte hlbšie do záporných čísiel. Informovala o tom agentúra RTTNews.

Z najnovších údajov štatistického úradu INÉ vyplýva, že index výrobných cien v Španielsku v septembri medziročne klesol o 3,6 %. To je ešte horší výsledok ako v auguste, keď sa ceny produktov, ktoré opustili brány španielskych tovární, znížili o 2,2 %.

Výrobné ceny v Španielsku sa vytrvalo znižujú od júla minulého roka a ich septembrový pokles bol najstrmší od decembra 2014, keď sa prepadli o 3,6 %.

Hlavným dôvodom znižovania výrobných cien je pokračujúce zlacňovanie energií. Len v septembri 2015 sa ceny energií prepadli medziročne až o 14,2 % a dosiahli najnižšiu úroveň od júla 2009. Prispelo k tomu nielen samotné zníženie cien energií, ale aj pokles cien za prepravu a distribúciu elektriny.

Po vylúčení nestálych cien energií výrobné ceny v Španielsku v septembri vzrástli, medziročne o 0,4 %. To je však miernejšie tempo rastu ako v auguste, keď sa zvýšili o 0,6 %.

V medzimesačnom porovnaní sa ceny hotových produktov v Španielsku v septembri znížili, už druhý mesiac po sebe, a to o 0,9 %. To je pre zmenu miernejší pokles ako augustových 1,7 %.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.