Rusko zatiaľ nekomentuje výsledky volieb v Poľsku

Foto: TASR/AP

Moskva 26. októbra (TASR) - Rusko rešpektuje výsledky parlamentných volieb v Poľsku, uviedol dnes hovorca Kremľa Dmitrij Peskov. Podľa neho Moskva súčasne vyjadruje ľútosť nad tým, že bilaterálne vzťahy oboch krajín momentálne nie sú "v najlepšej forme". Peskov však vyjadril nádej, že postupne sa ich podarí znormalizovať.

Peskov dnes pred novinármi pripomenul, že Rusko bolo vždy za dobré, vzájomne výhodné vzťahy s Poľskom. "Ale ako sa u nás hovorí: srdcu nerozkážeš. Spoliehame sa na politickú múdrosť v oblasti postupnej normalizácie našich vzťahov" a ich skvalitnenia.

Kremeľ zatiaľ nekomentoval ani výsledky volieb do miestnych samospráv, ktoré sa uplynulú nedeľu konali na Ukrajine, informovala agentúra TASS.

Vzťahy medzi Ruskom a Poľskom sa výrazne zhoršili po vypuknutí krízy na Ukrajine. Poľsko má obavy, že by sa mohlo stať ďalším terčom ruskej expanzie. Podobné obavy sú aj v pobaltských štátoch či v Moldavsku, v ktorých žije významná rusky hovoriaca menšina.

Na východe Ukrajiny proti sebe bojujú ukrajinská armáda a proruskí separatisti. Podľa Západu a Kyjeva stojí za povstalcami ruská armáda, ktorá do oblasti posiela vojakov aj bojovú techniku. Moskva to popiera.

Podľa predbežných výsledkov sa víťazom parlamentných volieb v Poľsku stala konzervatívna euroskeptická strana Právo a spravodlivosť (PiS).

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.