Do parlamentu predkladá Šanca novely zákonov na podporu zamestnosti

Na ilustračnej snímke rokovanie parlamentu. Foto: TASR – Štefan Puškáš

Bratislava 27. októbra (TASR) – Zlepšiť život postihnutým občanom, zjednodušiť administratívu zamestnávateľom a povedať ďakujem darcom krvi chce mimoparlamentná strana Šanca prostredníctvom noviel zákonov, ktoré predkladá na novembrovú schôdzu parlamentu.

Strana považuje za absurdné, aby zamestnávateľ musel na zamestnanie jedného zamestnanca počas roka odovzdať 81 dokumentov štyrom rôznym inštitúciám. "Preto prichádzame s praktickými návrhmi, ktoré by odstránili nezmyselné termíny pre zamestnávateľov, prestali ich trestať za to, že vôbec zamestnávajú a taktiež prispeli k rozvoju zamestnanosti ako takej," uviedla jej podpredsedníčka Jaroslava Lukačovičová na dnešnej tlačovej konferencii v Bratislave.

Návrhom na zmenu zákona o sociálnom poistení chce umožniť zamestnávateľovi odhlásiť zamestnanca po skončení pracovného pomeru do ôsmich dní tak, ako je to aj v zákone o zdravotnom poistení, nie hneď nasledujúci deň, ako je to teraz. Rovnako mu dáva možnosť odoslať evidenčný list pre účely dôchodku v najbližšom výplatnom termíne, nie do troch dní.

Strana zároveň navrhuje, aby štát prestal trestať zamestnávateľov za to, že študent, ktorého zamestnávajú, podal nepravdivé čestné prehlásenie a oni musia doplatiť odvody, za ktoré im Sociálna poisťovňa vyrubí ešte aj penále.

Ďalší návrh na zlepšenie zamestnávania vychádza v ústrety zdravotne postihnutým občanom, ktorí pracujú v rámci chránených dielní a pracovísk. Tí môžu v súčasnosti vzhľadom na svoj stav podľa zákona o službách zamestnanosti pracovať len v interiéri.

"Prichádzame s veľmi jednoduchou novelou zákona, ktorá umožňuje zriadiť chránené dielne aj v exteriéri tak, aby zdravotne postihnutí mohli pracovať aj vonku, v záhradníctve alebo poľnohospodárstve," priblížil podpredseda Šance a nezaradený poslanec NR SR Viliam Novotný.

Strana predkladá do parlamentu aj novelu zákona o rozsahu zdravotnej starostlivosti, ktorou navrhuje rozšíriť ochranný limit na doplatky za lieky aj pre dobrovoľných darcov krvi. Nositelia najmenej striebornej Janského plakety by tak za lieky doplácali podobne ako dôchodcovia či invalidi, teda maximálne 25 eur za štvrťrok.

Šanca je presvedčená, že dobrovoľní darcovia krvi s aspoň 20 bezplatnými odbermi krvi si zaslúžia od spoločnosti väčšie ocenenie, ako dnes dostávajú. "Preto prichádzame s návrhom riešenia, aby boli oslobodení od poplatkov za služby súvisiace s poskytovaním zdravotnej starostlivosti, teda od poplatku za recept, za lekársky poukaz a za dopravnú zdravotnú službu," opísal Novotný.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.