Poslanci BSK budú rozhodovať o dotácii pre pohotovosť v Malackách

Predseda BSK Pavol Frešo Foto: Archív SDKÚ-DS

Bratislava 28. októbra (TASR) – Bratislavský samosprávny kraj (BSK) by mal na prevádzkovanie pohotovosti v Malackách v roku 2016 prispieť sumou vo výške takmer 555.000 eur. Dnes by o dotácii mali rozhodnúť krajskí poslanci na zasadnutí Zastupiteľstva BSK.

Dotácia, ktorá bude jedným zo 14 bodov dnešného 13. rokovania krajského parlamentu, slúži na dofinancovanie straty, ktorá vzniká pri poskytovaní Ústavnej pohotovostnej služby (ÚPS).

Kraj vyhlásil pred letom na prevádzkovateľa ÚPS v Malackách verejnú súťaž, pričom deklaroval, že kým na základe tendra nebude zmluvne zabezpečený poskytovateľ pohotovosti, kraj bude dofinacovávať stratovú prevádzku.

Podobne ako v minulom roku ani tentoraz neposkytne BSK dotáciu priamo prevádzkovateľovi - Nemocničnej a.s., ale mestu Malacky. V roku 2014 sa poskytnutie dotácie stalo predmetom sporu medzi krajom a Nemocničnou a.s., v dôsledku čoho spoločnosť na približne jeden mesiac neposkytovala ÚPS. Krajskí poslanci v decembri napokon schválili dotáciu vo výške 580.000 eur.

Na zastupiteľstve sa dnes bude rozhodovať aj o určení počtu tried v prvých ročníkoch stredných škôl na území kraja. Poslanci majú schváliť tiež zriadenie už šiesteho Centra odborného vzdelávania a prípravy v kraji, tentoraz pre oblasť automobilového priemyslu. Centrum by malo vzniknúť 1. decembra 2015 pri SOŠ automobilovej na ulici J. Jonáša v Devínskej Novej Vsi. Rokovať budú aj o návrhu na ocenenia BSK za rok 2015. Medzi tými, ktorí by mali získať ocenenie kraja, sú napríklad textár Kamil Peteraj, neurochirurg MUDr. Peter Kukumberg, heraldik Ladislav Vrtel.

Poslanci si pred začiatkom rokovania pripomenuli 97. výročie vzniku ČSR

Poslanci Bratislavského samosprávneho kraja (BSK) spolu s jeho vedením si pred dnešným zasadnutím zastupiteľstva pripomenuli 97. výročie vzniku prvej Československej republiky, ku ktorému oficiálne došlo 28. októbra 1918. Na úvod zazneli štátne hymny Slovenskej i Českej republiky.

Medzi poslancov BSK prišla aj veľvyslankyňa ČR na Slovensku Livia Klausová. "Pre nás je 28. október významným dňom. Vtedy na prelome októbra a novembra, v roku 1918, sa rozpadlo Rakúsko-Uhorsko a vzniklo samostatné Československo," povedala. Po prvý raz podľa jej slov spoločný štát Čechov a Slovákov začal fungovať skutočne v demokratickom riadení.

Veľvyslankyňa ocenila vzájomné vzťahy medzi Slovenskou a Českou republikou a označila ich za vynikajúce a výnimočné. "Vyznačujú sa mimoriadnou intenzitou a sú na rôznych úrovniach," podotkla Klausová. Zároveň pripomenula, že Slovensko je taktiež jedným z najvýznamnejších obchodných partnerov ČR.

V Prahe 28. októbra 1918 československý Národný výbor vyhlásil samostatný československý štát, a to v nadväznosti na kapitulantskú odpoveď rakúsko-uhorského ministra zahraničných vecí Gyulu Andrássyho vláde USA z predchádzajúceho dňa a po mimoriadne nadšenej manifestácii Pražanov.

Vedúci slovenskí politickí predstavitelia sa k československej štátnosti prihlásili 30. októbra 1918 na zasadnutí Slovenskej národnej rady v Turčianskom Svätom Martine dokumentom Deklarácia slovenského národa, keď o udalostiach v Prahe spred dvoch dní ešte nevedeli. ČSR znamenala pre Slovákov vybudovanie základných spoločenských, kultúrnych a školských ustanovizní, ktoré im na rozdiel od väčšiny národov Európy chýbali.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR



Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.