Venezuela nevydá do Nemecka muža podozrivého z ľavicového terorizmu

Ilustračné foto Foto: TASR/AP

Caracas/Berlín 28. októbra (TASR) - Najvyšší súd vo Venezuele rozhodol o zamietnutí požiadavky Nemecka na vydanie nemeckého občana, ktorý je podozrivý z ľavicového terorizmu a na území tejto juhoamerickej krajiny ho zadržali po takmer 20 rokoch na úteku. Agentúra DPA o tom dnes informovala s odvolaním sa na vyjadrenie advokátky zadržaného Nemca identifikovaného ako Bernhard Heidbreder.

Podľa zistení nemeckej prokuratúry bol Heidbreder prinajmenšom v období od jesene 1994 do apríla 1995 členom teroristickej skupiny operujúcej v Berlíne a Brandenbursku pod názvom Das K.O.M.I.T.E.E. Mal sa pritom podieľať na podpaľačsko-bombovom útoku na vojenský úrad v meste Bad Freienwalde a nevydarenom pláne zničiť bombami stavbu väznice v berlínskej časti Grünau.

Heidbreder bol na úteku od 11. apríla 1995, keď jeho skupinu pri chystaní útoku v Berlíne vyrušilo náhodne prechádzajúce policajné auto. Kriminalisti ho nakoniec vypátrali vo venezuelskej Méride, kde ho miestne orgány zadržali v júli 2014.

Podľa vyjadrenia Heidbrederovej advokátky Silke Studzinskej venezuelský súd neumožnil jeho vydanie do vlasti s odôvodnením, že v období, keď údajne vytvoril teroristickú organizáciu, venezuelské právo nevymedzovalo takýto trestný čin, zatiaľ čo podozrenia z iných činov, ako je plánovanie bombového útoku, sú dnes už premlčané.

Advokátka potvrdila, že Heidbreder sa teraz pokúsi získať vo Venezuele azyl. Nemecká prokuratúra tak bude musieť jeho prípad uzavrieť, informuje DPA.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.