Comeback zvíťazil na festivale dokumentárnych filmov v Gruzínsku

Na snímke scenárista Juraj Šlauka (vľavo) a režisér Miro Remo počas tlačovej konferencie pri príležitosti distribučnej premiéry slovenského dokumentárneho filmu Comeback v Bratislave, 14. októbra 2014. Foto: TASR/Štefan Puškáš

Tbilisi 28. októbra (TASR) - Slovenský film Comeback (2014) režiséra Mira Rema získal hlavnú cenu v medzinárodnej súťaži na festivale dokumentárnych filmov CinéDoc-Tbilisi v Gruzínsku. Informoval o tom dnes server filmneweurope.com.

Film počas 85 minút predstavuje dvoch odsúdených recidivistov v jednom z najstráženejších väzení na Slovensku. Hodnotia svoju minulosť a pozerajú sa do budúcnosti, kedy vyjdú z väzenia. Čo čaká Zlatka a Mira po odpykaní si dlhoročných trestov? Vonku je celkom iný život, zmenili sa autá, móda, mobilné telefóny aj ženy, oni sú však stále rovnakí. Dokážu začať odznovu, bez podpory chýbajúceho rodinného zázemia či priateľov? A bude to bezpečné pre spoločnosť? Alebo zostanú uväznení v kolobehu opakovanej trestnej činnosti? Na to sa pokúša odpovedať film, ktorý je sociálnou štúdiou sveta väzňov. Sleduje dvoch recidivistov pred prepustením aj ich prvé kroky na slobode.

Osobitnú cenu poroty a cenu divákov si odniesol belgicko-izraelský film Twilight of a Life (Súmrak života) režiséra Sylvaina Biegeleisena. V snímke sa 95-ročná žena rozhodne nekapitulovať pred pesimistickými diagnózami lekárov a zostať nažive a aktívna. "Staviam na budúcnosti, nie na minulosti," hovorí pred synovou kamerou. Mottom fascinujúcej snímky je, čo znamená byť živý.

Ceny Medzinárodného festivalu dokumentárnych filmov CinéDoc-Tbilisi odovzdali slávnostne víťazom 24. októbra.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.