Slovensko sa budúci rok zúčastní na cvičení krízového manažmentu NATO

Na archívnej snímke minister obrany Martin Glváč Foto: TASR/Branislav Račko

Bratislava 28. októbra (TASR) – Precvičenie procesu krízového riadenia NATO a členských krajín bude súčasťou cvičenia NATO CMX 2016, do ktorého sa zapojí aj Slovensko. Cvičenie sa uskutoční na jar budúceho roku. Vyplýva to z návrhu na zabezpečenie prípravy, vykonania a vyhodnotenia cvičenia, ktorý dnes schválila vláda SR.

V rámci akcie sa napríklad precvičia aliančné konzultácie a kolektívny rozhodovací proces podľa článku 5 Washingtonskej zmluvy, ktorý hovorí o kolektívnej ochrane členských krajín aliancie. Taktiež použitie Síl reakcie NATO či uvedenie Ozbrojených síl (OS) SR do pohotovosti.

"Cvičenia krízového manažmentu NATO majú za cieľ precvičiť proces krízového riadenia NATO a členských krajín, prípadne aj partnerských a ďalších pozvaných krajín, ako aj medzinárodných organizácií v kontexte medzinárodného krízového riadenia," uvádza sa v dôvodovej správe k materiálu. Podobné cvičenia krízového manažmentu sa uskutočnili aj v minulosti.

Cvičenie bude riadiť Severoatlantická rada pod záštitou generálneho tajomníka NATO. Na Slovensku bude cvičenie CMX 2016 vrátane prípravy, realizácie a vyhodnotenia koordinovať minister obrany.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.