Prvé financie z daru Tiposu budú smerovať na akútnu pomoc utečencom

Ilustračné foto. Foto: TASR/Martin Baumann

Bratislava 29. októbra (TASR) - Prvé finančné prostriedky z daru štátnej lotériovej spoločnosti TIPOS budú v najbližších dňoch smerovať k organizáciám, ktoré poskytujú praktickú pomoc v utečeneckej kríze. Na riešenie najakútnejších výdavkov humanitárnych organizácií bolo prerozdelených 343.228 eur medzi sedem organizácií. Spoločnosť TIPOS vyčlenila na humanitárnu a integračnú pomoc utečencom predbežne 500.000 eur.

Podporu na obdobie maximálne piatich mesiacov získala napríklad poľná nemocnica organizácie Magna - Deti v núdzi v srbsko-chorvátskom pohraničí, tím profesora Krčméryho, Človek v ohrození, ale aj integračné aktivity Slovenskej katolíckej charity na Slovensku.

"Sme veľmi radi, že sa nám podarí dostať pomoc do prvej línie riešenia humanitárnej krízy," skonštatoval jeden z iniciátorov Výzvy k ľudskosti a riaditeľ Nadácie otvorenej spoločnosti (NOS) Ján Orlovský. Podľa jeho slov je potrebné podporovať organizácie, ktoré robia všetko pre zmiernenie prebiehajúcej humanitárnej krízy.

Orlovský ale upozorňuje, že to nie je systémové riešenie tohto problému. "Priamo z terénu máme od organizácií a dobrovoľníkov informácie o tom, že situácia na juhu je na hranici možností úsilia mimovládnych organizácií a jednotlivcov," tvrdí. Ako ďalej uviedol, Slovensko i ostatné štáty by mali v regióne dotknutom utečeneckou krízou využiť maximum svojich vlastných kapacít v oblasti civilnej ochrany, krízového manažmentu a zapojiť ich v teréne. Občianska iniciatíva Výzva k ľudskosti sa v tomto smere obracia na vládu SR.

V rámci tohto kola prerozdeľovania sa využila viac ako polovica daru. V najbližších dňoch bude zverejnená nová grantová výzva. Ďalšie organizácie tak budú môcť svoje požiadavky zaslať priebežne na posúdenie a rozhodnutie Rady Výzvy k ľudskosti. Čerpanie prostriedkov môže verejnosť sledovať prostredníctvom transparentného účtu, ktorý NOS, poverená administrovaním finančného daru pre tieto účely, otvorila v rámci partnerskej spolupráce so spoločnosťou TIPOS.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.