Pod Ostrvou vo Vysokých Tatrách budú opäť spomínať na obete hôr

Ilustračné foto. Foto: TASR/Oliver Ondráš

Tatranská Lomnica 29. októbra (TASR) – Aj tohtoročná posledná októbrová sobota bude patriť pietnej spomienke na obete hôr. Na Symbolickom cintoríne pod Ostrvou vo Vysokých Tatrách sa 31. októbra o 11. hodine stretnú ich príbuzní, priatelia a známi. Tichú spomienku venujú všetkým tým, ktorí hory milovali a ktorí v nich zahynuli.

"V tomto roku pribudlo na Symbolickom cintoríne osem tabuliek s deviatimi menami. Jedna z nich patrí Ľuborovi Benešovi, ktorý zahynul pri zostupe z Prostredného hrotu. Ďalšia Jolke Gallikovej, ktorej bola osudná náhla zmena počasia počas zlaňovania Ťažkého štítu, Miroslavovi Polášovi, ktorý sa smrteľne zranil pri páde z Tupej, Jánovi Hromádkovi, ktorý nezvládol výstup Jordánovou štrbinou a pri páde zahynul. Ale aj Michalovi Hnidkovi, záchranárovi a horskému vodcovi, ktorému sa pri výkone povolania stala osudnou lavína v masíve Satana, i Martinovi Dobruckému, ktorý tragicky zahynul pri zostupe z Kolového štítu. Na poslednej tabuľke sú dve mená, a to Dionýz Kuráň, ktorého v severnej stene Kežmarského štítu strhla lavína, a Janko Šofranko, ktorý zahynul pri sólo výstupe pilierom Freney na Mont Blanc," vymenoval Štefan Zavacký, vedúci Strediska terénnych služieb Štátnych lesov Tatranského národného parku (ŠL TANAP), ktoré sú správcom Symbolického cintorína.

V súčasnosti je na Symbolickom cintoríne inštalovaných 352 pamätných tabuliek s 492 menami. Jedna z najstarších pochádza z roku 1911 a je tichou spomienkou na Jenö Wachtera, ktorý zahynul v roku 1905 pri zlaňovaní zo Žabieho koňa. Bol jednou z prvých obetí Tatier z čias začiatkov športového horolezectva. Neoddeliteľnou súčasťou Symbolického cintorína vo Vysokých Tatrách sú aj kríže z Detvy. Je ich tu inštalovaných 77, z toho 47 pôvodných a 30 novších. Dva veľké kríže sú osadené na vstupoch na cintorín. "V tomto roku sme zrenovovali a na pôvodné miesto osadili dvanásť krížov. Päť krížov, ktoré sme z cintorína odniesli počas akcie Čisté hory, počas zimných mesiacov opravíme a na jar vrátime pod Ostrvu. Postupne tak nový náter dostanú aj zvyšné kríže poškodené vplyvom prírodných podmienok," dodal vedúci ochranného obvodu Štrbské Pleso ŠL TANAP Radoslav Žlkovan.

Kurátorom Symbolického cintorína v duchu zásad cintorínskeho poriadku sú ŠL TANAP. Prostredníctvom ochranného obvodu Štrbské pleso a Strediska terénnych služieb ŠL TANAP tu vykonávajú údržbu ciest, chodníkov, schodísk, zábradlí, oplotení, prístupových mostíkov, ale aj kaplnky či krížov. Zároveň realizujú obnovu turistického značenia a orientácie, schvaľujú i samotnú montáž nových a údržbu už inštalovaných pietnych tabuliek. Zároveň neustále čistia jeho priestor po návštevníkoch. Každoročne sa tu totiž vyzbiera niekoľko desiatok vriec odpadu, z ktorého podstatnú časť tvoria sviečky a kahance.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR



Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.