Minister M. Lajčák otvoril v Peru pobočku spoločnosti ESET

Minister Lajčák na oficiálnej návšteve v Peru. Foto: Facebook/Miroslav Lajčák

Lima/Bratislava 29. októbra (TASR) - Šéf slovenskej diplomacie Miroslav Lajčák otvoril počas oficiálnej návštevy Peru pobočku slovenskej softvérovej spoločnosti ESET. Tá má regionálne centrum pre Latinskú Ameriku v argentínskom Buenos Aires, teraz expanduje ďalej a otvára pobočku v Lime.

Išlo vôbec o prvú návštevu člena slovenskej vlády v Peru.

Obe krajiny ukončili proces prehodnocovania dvojstranných dohôd, ktoré upravujú ich vzťahy. Lajčák podpísal so svojou rezortnou partnerkou Anou Maríou Sánchezovou de Ríos medzivládny protokol o revízii zmluvnej základne, čo umožňuje rozbehnutie spolupráce v novej, vyššej kvalite.

Potvrdil tiež záujem SR o zintenzívnenie politického dialógu a o spoluprácu v hospodárskej oblasti, obchode, kultúre, vede, výskume či vzdelávaní.

Podľa Lajčáka nové možnosti pre vzájomný obchod a investície prináša aj Asociačná dohoda medzi EÚ a Peru, ktorú Slovensko ratifikovalo medzi prvými členskými štátmi únie, ako i plánované zrušenie vízovej povinnosti pre peruánskych občanov.

Moja prvá oficiálna návšteva v Peru (a vôbec prvá návšteva člena slovenskej vlády) trvala pol dňa, ale priniesla viacero...

Posted by Miroslav Lajčák on Wednesday, October 28, 2015

Počas rokovaní formálne požiadal o udelenie štatútu pozorovateľa pre Slovensko v Tichomorskej aliancii, ktorej Peru predsedá od júla. Tichomorská aliancia je regionálne zoskupenie Mexika, Peru, Kolumbie a Čile, ktoré sa snažia o hlbšiu integráciu a vytvorenie priestoru voľného obchodu, pohybu kapitálu, služieb a osôb.

"Pozorne sledujeme úspešnú cestu tohto ambiciózneho a dynamického zoskupenia, ktoré reprezentuje viac ako tretinu populácie Latinskej Ameriky, a máme záujem nadviazať obojstranne výhodnú spoluprácu aj v rámci formátu Vyšehradskej štvorky," avizoval Lajčák.

V súvislosti so širšou regionálnou spoluprácou dodal, že Slovensko podporuje diskusie o uzatvorení strategického partnerstva medzi Európskou úniou a Spoločenstvom latinskoamerických a karibských štátov (CELAC).

TASR informoval Tlačový odbor Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.