Začalo sa predčasné prepúšťanie tisícov väzňov odsúdených za drogy

Ilustračná snímka Foto: TASR/AP

Washington 31. októbra (TASR) - Spojené štáty začali dnes s prepúšťaním 6000 federálnych väzňov, ktorí si odpykávajú tresty za drogovú kriminalitu. Informovala o tom agentúra DPA s odvolaním sa na vyhlásenie amerického ministerstva spravodlivosti.

Opatrenie má prispieť k zníženiu počtu trestancov v preplnených väzniciach. DPA doplnila, že ide o vôbec najväčšie takéto prepúšťanie v krajine a prebiehať bude až do nedele. Podľa agentúry Reuters budú väzňov postupne prepúšťať až do budúceho utorka.

V nasledujúcich dňoch sa tak má na slobode ocitnúť približne 6000 väzňov. Ide o prvú časť z celkovo približne 46.000 odsúdených, ktorých prepustia vďaka zmenám, aké vlani schválil federálny úrad stanovujúci zásady ukladania trestov. Vďaka nim sa v budúcnosti všeobecne skráti dĺžka trestov udeľovaných za drogové delikty.

Ministerstvo spravodlivosti doplnilo, že niektorí z prepúšťaných väzňov si stihli za mrežami odpykať desiatky rokov; v priemere si však odsedeli 8,5 roka namiesto udeleného 10,5-ročného trestu.

Vo väzniciach v Spojených štátoch si tresty odňatia slobody aktuálne odpykáva 2,2 milióna ľudí, čo predstavuje asi štvrtinu z celosvetového počtu väznených.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.