Primátor Ján Blcháč podal na svojho prechodcu trestné oznámenie

Na archívnej snímke primátor Liptovského Mikuláša Ján Blcháč. Foto: TASR

Liptovský Mikuláš 2. novembra (TASR) - Primátor Liptovského Mikuláša Ján Blcháč podal na základe odporúčania mestského zastupiteľstva trestné oznámenie na predchádzajúceho primátora Alexandra Slafkovského. Oznámenie primátor podal pre podozrenie, že Slafkovský svojím konaním mohol naplniť skutkovú podstatu trestného činu porušovania povinnosti pri správe cudzieho majetku, respektíve trestného činu marenia úlohy verejným činiteľom.

Mesto podľa Blcháča uzatvorilo v apríli 2010 so spoločnosťou Eltos zmluvu, na základe ktorej mala firma realizovať obnovu Základnej školy Demänovská cesta. "Túto pohľadávku si nedal schváliť v zastupiteľstve, čím pravdepodobne došlo k porušeniu zásad hospodárenia s majetkom mesta. Po druhé, išlo o peniaze z Európskej únie a pravdepodobne neboli použité na ten účel, na ktorý mali byť," vysvetlil Blcháč.

"Je to len dymová clona, ktorú robí radnica dnes, pretože ona má reálne problémy. My sme si v roku 2011 uplatnili len zmluvnú pokutu zo zmluvy v obchodnoprávnom vzťahu, ktorý bol podpísaný ešte primátorom Blcháčom, a tak sme vykryli pohľadávku, ktorú voči nám firma mala," reagoval na margo oznámenia Slafkovský s tým, že v prípade podania návrhu na trestné stíhanie voči jeho osobe súčasným primátorom on podá podnet na trestné stíhanie pre prečin krivého obvinenia.

Medzi radnicou a firmou Eltos vznikla počas výstavby sporná situácia, keďže firma nerealizovala práce riadne a načas. Mesto si v súlade so zmluvou uplatnilo nárok na zmluvnú pokutu v hodnote 748.000 eur. Pokutu mesto započítalo na zvyšnú časť sumy vyúčtovanej Eltosom. Firma mala svoju pohľadávku na zaplatenie zostávajúcej časti ceny za realizáciu prác vo výške 286.000 eur postúpiť na inú spoločnosť. Tá namieta platnosť zápočtu z dôvodu absencie jeho schválenia v mestskom parlamente. „Domáha sa zaplatenia zostávajúcej časti ceny za dielo. Vo veci je vedené konanie na Okresnom súde v Liptovskom Mikuláši,“ poznamenal Blcháč.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.