Irán začal implementovať jadrovú dohodu s mocnosťami

Šéf Iránskej organizácie pre atómovú energiu Alí Akbar Sálehí Foto: FOTO TASR/AP

Tokio 2. novembra (TASR) - Irán začal s prípravnými krokmi smerujúcimi k implementácii júlovej jadrovej dohody so šiestimi svetovými mocnosťami. Oznámil to dnes šéf Iránskej organizácie pre atómovú energiu (AEOI) Alí Akbar Sálehí, ktorého citovala agentúra Reuters.

"Začali sme s prípravnými prácami," vyhlásil Sálehí počas návštevy Japonska, zameranej na otázky jadrovej bezpečnosti.

Medzi opatreniami, ktoré Teherán začal zavádzať, je aj znižovanie počtu aktívnych centrifúg na obohacovanie uránu, tlmočila Sálehího vyjadrenie japonská agentúra Kjódó.

Júlovú, potenciálne prelomovú dohodu so svetovými veľmocami, na základe ktorej má Teherán obmedziť svoj jadrový program výmenou za zrušenie medzinárodných sankcií, v októbri odsúhlasil aj iránsky najvyšší vodca Alí Chameneí. Súčasne nariadil plnenie v nej obsiahnutých podmienok, ktoré zahŕňajú aj razantné zníženie počtu centrifúg a zredukovanie zásob obohateného uránu.

Irán a skupina šiestich veľmocí - Británia, Čína, Francúzsko, Nemecko, Rusko a USA - dospeli 14. júla ku komplexnej dohode o jadrovom programe Teheránu, čím zavŕšili viac než desaťročie vzájomných rokovaní a sporov. Na základe uzavretej zmluvy majú byť zrušené sankcie OSN, EÚ a USA voči islamskej republike, ktorá má výmenou za to obmedziť svoj atómový program na minimálne 15 rokov.

Na priebeh implementácie dohody má dozerať Medzinárodná agentúra pre atómovú energiu (MAAE), ktorej inšpektori majú pravidelne kontrolovať všetky iránske jadrové zariadenia.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.