Ministerstvo vnútra pomôže mestám a obciam s rozšírením kapacít škôlok

Ilustračná snímka Foto: TASR/Štefan Puškáš

Bratislava 2. novembra (TASR) - Ministerstvo vnútra (MV) SR pomôže obciam s rozširovaním kapacít škôlok. Nové miesta pre deti vzniknú v regiónoch, kde spolu žijú kultúrne zmiešané komunity.

Na ich výstavbu či rekonštrukciu vyčlenil rezort 58 miliónov eur. Obciam poskytne nenávratné finančné prostriedky, výzvu na predkladanie žiadostí zverejnil koncom októbra. Pomoc je financovaná z Európskeho fondu regionálneho rozvoja.

V rámci projektu vzniknú tisícky nových miest v predškolských zariadeniach. Zhruba tretina bude určená pre deti z rómskych komunít, zvyšok bude k dispozícii všetkým záujemcom.

"V takýchto zariadeniach budú môcť pôsobiť špeciálni pedagógovia a asistenti učiteľa, ktorých podporu dnes podľa dostupných prieskumov väčšina Slovákov vo vzdelávacom systéme oceňuje," povedal minister vnútra Robert Kaliňák (Smer-SD). Okrem zvyšovania kapacít chce takto rezort odstrániť diskrimináciu v prístupe k predškolskému vzdelávaniu.

Ministerstvo vnútra plánuje podporiť asi 200 škôlok z Trnavského, Trenčianskeho, Nitrianskeho, Žilinského, Banskobystrického, Prešovského a Košického kraja. Dostupnosť predškolského vzdelávania už v ranom veku je podľa Kaliňáka jedným z predpokladov úspešného štartu detí.

Prvé projekty vyhodnotí rezort začiatkom budúceho roka. Mesto či obec sa na nich budú finančne spolupodieľať piatimi percentami.

TASR o tom informoval tlačový odbor Kancelárie ministra vnútra SR.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.