Fico a Chovanec sa zhodujú, že politika EÚ ohľadom migrantov zlyháva

Premiér SR Robert Fico na archívnej snímke. Foto: TASR/Pavel Neubauer

Bratislava/Praha 2. novembra (TASR) - Opatrenia, ktoré doteraz v súvislosti s utečeneckou krízou prijala Európska únia, sú neúčinné, pričom je potrebné brániť schengenskú hranicu, uviedol dnes v rozhovore pre Český rozhlas (ČRo) minister vnútra ČR Milan Chovanec (ČSSD).

Súhlasil tak so slovenským premiérom Robertom Ficom, ktorý dnes pre ČRo povedal, že politika EÚ v tejto otázke zlyháva.

Politika Európskej únie v súvislosti s migračnou vlnou zlyháva, povedal Fico v rozhovore pre Český rozhlas Plus. Podľa neho migračná kríza silnie a s ňou aj bezpečnostné riziko. Až 90 percent migrantov je podľa slovenského premiéra ekonomických.

Český minister vnútra Milan Chovanec s ním v niektorých veciach súhlasí. Ako okrem iného povedal, je potrebné brániť schengenskú hranicu. Opatrenia, ktoré prijala EÚ, sú podľa Chovanca neúčinné.

"My od úplného začiatku upozorňujeme na to, že systém či už povinných, alebo nepovinných kvót jednoducho fungovať nebude - a on nefunguje. V tomto s pánom Ficom súhlasím. Bezpečnostné riziká to so sebou nepochybne prináša. Pretože ľudia, ktorí prichádzajú do Európy, tak časť z nich má za sebou bojové skúsenosti vo svojich krajinách - to nie je žiadna tajná informácia - a môžu vniesť bezpečnostné riziko," povedal Chovanec.

"Takže v oboch otázkach sa môžeme zhodovať - s výnimkou jednej veci. Podľa našich informácií je hospodárskych migrantov zhruba 60 percent, takže tu sa v tom čísle s našimi slovenskými partnermi trochu líšime," upozornil podľa ČRo Chovanec.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.