Turecký prezident žiada svet, aby rešpektoval výsledky volieb

Recep Tayyip Erdogan Foto: TASR/AP

Ankara 2. novembra (TASR) - Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan vyzdvihol dnes výrazné víťazstvo svojej Strany spravodlivosti a rozvoja (AKP) v nedeľných parlamentných voľbách a vyzval svet, aby tento výsledok rešpektoval.

AKP vo voľbách získala hlasy 49 percent voličov, takmer dvojnásobok hlasov ako strana, ktorá skončila na druhom mieste. AKP má teraz v parlamente jednoduchú väčšinu, o ktorú v júnových voľbách prišla.

Erdogan, ktorý sa dnes zúčastnil na modlitbách v mešite a potom navštívil hroby svojich rodičov, vyhlásil, že "celý svet musí preukázať rešpekt (k výsledkom volieb v Turecku). Zatiaľ som od sveta nezaznamenal veľa zrelosti".

V bezprostrednej reakcii na predbežné výsledky volieb Erdogan vyhlásil, že národ si zvolil chrániť prostredie stability a dôvery. Ako zdôraznil, výsledky volieb sú pre militantnú PKK odkazom, že "násilie, hrozby a krviprelievanie nemôžu spolunažívať s demokraciou a zákonnosťou".

Turecký prezident vypísal predčasné parlamentné voľby po tom, ako sa premiérovi Ahmetovi Davutoglovi nepodarilo vytvoriť koaličnú vládu s ani jednou z troch opozičných strán, ktoré sa v júnových voľbách dostali do parlamentu.

V súvislosti s výsledkom predčasných parlamentných volieb politológovia neočakávajú zásadnú zmenu tureckej politiky voči konfliktu v susednej Sýrii, kde Ankara vystupuje proti ďalšiemu účinkovaniu prezidenta Bašára Asada na politickej scéne, ako aj proti kurdskej autonómii v Sýrii.

Turecké vedenie sa totiž domnieva, že sýrski Kurdi podporujú Stranu kurdských pracujúcich (PKK), ktorá je v poslednom období podozrivá zo zosnovania mnohých útokov na turecké bezpečnostné sily i z atentátov s veľkým počtom obetí.

V súvislosti s tým po víťazstve AKP vo voľbách možno podľa politológov očakávať skôr pritvrdenie postupu tureckých úradov voči tureckému Kurdistanu. Pripúšťajú dokonca aj vojenské operácie proti sýrskym Kurdom.

Iní politickí analytici sa domnievajú, že prvoradou úlohou pre Erdogana bude zostaviť novú stabilnú vládu. Vzhľadom na pomery síl v parlamente očakávajú, že by to mohol byť relatívne hladký proces.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.