Jozef Kollár sa stal viceprezidentom Európskej odborovej konfederácie

Na archívnej snímke prezident KOZ Jozef Kollár. Foto: TASR - Michal Svítok

Bratislava 2. novembra (TASR) - Prezident Konfederácie odborových zväzov (KOZ) SR Jozef Kollár sa stal viceprezidentom Európskej odborovej konfederácie (EOK). Zvolený bol na minulotýždňovom Výkonnom výbore EOK. Slovenskí odborári tak budú mať možnosť vo väčšej miere ovplyvňovať dianie na európskej úrovni, čo plánujú využiť aj počas slovenského predsedníctva v Rade Európskej únie (EÚ) v druhom polroku 2016. Informovala o tom dnes hovorkyňa KOZ SR Martina Nemethová.

Podľa KOZ SR je dôležitou agendou na slovenskej, ale aj na európskej úrovni otázka minimálneho príjmu a minimálnej mzdy. "Jednou z hlavných tém je aj európska minimálna mzda, ktorá patrí medzi priority európskej odborovej centrály. Do jej Akčného programu sa ju podarilo presadiť práve slovenskej odborovej konfederácii. EOK chce vytvoriť tlak na úniu, aby sa dodržiavali spoločné pravidlá pre minimálny príjem," uviedol v stanovisku pre médiá prezident KOZ SR a viceprezident EOK Jozef Kollár.

Podľa jeho slov minimálna mzda v jednotlivých štátoch by mala byť povinná. "Je na diskusiu, či by mala byť jej výška stanovená priamo v eurách, alebo či to bude výška, ktorá sa bude odvíjať percentuálne od priemernej mzdy v danom členskom štáte. Je to ochrana proti sociálnemu dumpingu. Je to ochrana proti chudobe v celoeurópskom meradle," doplnil Kollár.

Zároveň dodal, že aktivity a členstvo v EOK majú pre KOZ SR kľúčový význam v príprave na postupné zapájanie sa do európskeho sociálneho dialógu.

Európska odborová konfederácia vystupuje ako predstaviteľ zamestnancov voči zväzom zamestnávateľov a orgánom EÚ. KOZ SR sa stala právoplatným riadnym členom tejto európskej odborovej centrály 1. januára 1996.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.