Szydlová: Poľsko nesúhlasí s niektorými požiadavkami Británie voči EÚ

Britský premiér David Cameron a poľská premiérka Beata Szydlová počas spoločného rokovania pri príležitosti Cameronovej návštevy vo Varšave 10. decembra 2015. Foto: TASR/AP

Varšava 10. decembra (TASR) - Niektoré z požiadaviek Británie na reformu Európskej únie sú pre Poľsko neprijateľné, vyhlásila dnes poľská premiérka Beata Szydlová na spoločnej tlačovej konferencii s britským premiérom Davidom Cameronom vo Varšave. Dodala, že sa zatiaľ nedohodli v spornej otázke sociálnych dávok pre migrantov z členských krajín Európskej únie, ktoré chce Londýn obmedziť.

Premiérka povedala, že Poľsko si želá, aby Británia zostala v EÚ, a urobí pre to všetko, ale niektoré z Cameronových požiadaviek sú "pre nás jednoducho neprijateľné". "Existujú záležitosti, v ktorých sa plne nezhodujeme... Je to okrem iných záležitosť sociálnych dávok," citovala Szydlovú tlačová agentúra Reuters.

Cameron povedal, že plánovaná reforma vzťahov Británie s EÚ, ktorú chce dosiahnuť ešte pred referendom o zotrvaní krajiny v únii, nadobudla na význame vzhľadom na bezpečnostnú krízu v EÚ.

Na stretnutí s poľskou premiérkou podľa jeho slov hovorili o britských plánoch na reformu vzťahov a dohodli sa, že sa pokúsia nájsť riešenie na požiadavku Londýna, ktorej cieľom je obmedziť sociálne dávky pre migrantov z EÚ.

"Dokonca aj v najťažšej záležitosti sociálnych dávok sme sa zhodli, že sa spoločne pokúsime nájsť riešenie," povedal Cameron reportérom. "Verím, že s politickou vôľou, ktorú som videl v Poľsku, cestu nájdeme."

Cameronova návšteva je súčasťou série ciest po členských krajinách EÚ, ktorých cieľom je získať podporu pre ním požadované reformy únie. Medzi návrhy, ktoré presadzuje britský premiér, patrí popri kontrole migrácie aj obmedzenie sociálnych príspevkov pre občanov iných členských štátov únie pracujúcich v Británii, respektíve ich podmienenie štvorročným obdobím ohláseného pracovného pomeru.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.