Ministerstvo zdravotníctva: V Poprade stiahli výpovede všetky sestry

Minister zdravotníctva SR Viliam Čislák, archívne foto Foto: TASR/Michal Svítok

Bratislava 10. decembra (TASR) - V popradskej nemocnici stiahli svoje výpovede všetky sestry. Bolo ich 124. Informoval o tom hovorca Ministerstva zdravotníctva (MZ) SR Peter Bubla.

Ako pripomenul, minister zdravotníctva Viliam Čislák od začiatku podávania hromadných výpovedí vyzýval sestry, aby si v prípade akýchkoľvek pochybností overili u svojho zamestnávateľa výšku platu podľa nových pravidiel.

Ministerstvo sa zároveň poďakovalo nielen sestrám v Nemocnici Poprad, a. s., za to, že uprednostnili vecné argumenty a vrátili sa k pacientom.

K dnešnému dňu podľa ministerstva z 1089 výpovedí v štátnych nemocniciach ich stiahlo 169 sestier. Pribudlo 57 nových.

Stúpa počet tých, ktoré sa informujú o možnostiach právnej pomoci v súvislosti s pokutou vo výške 3300 eur, ktorá im hrozí pri stiahnutí výpovede. To vyplýva z "Dohody o solidarite", ktorú predkladá sestrám Odborové združenie sestier a pôrodných asistentiek. Rezort ju považuje za amorálnu.

Rovnako tak kritizuje prezidentku Slovenskej komory sestier a pôrodných asistentiek (SKSaPA) Ivetu Lazorovú za výzvu prezidentovi SR Andrejovi Kiskovi, aby nepodpísal zákon upravujúci mzdy zdravotníckych pracovníkov. "Vôbec nerozumieme tejto jej snahe obrať sestry o vyššie zárobky. Naše garancie sú jasné a nemenné, žiadnej sestre v ústavnom zdravotníckom zariadení ani inému zdravotníckemu pracovníkovi plat neklesne. Práve naopak, pre väčšinu to znamená navýšenie mzdy. V prípade nemocníc, ktoré nespadajú pod ministerstvo zdravotníctva, je to navýšenie až o 200 eur," deklaroval Bubla.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.