Džihádisti postupujú z líbyjského pobrežia k náleziskám ropy

Na nedatovanej videosnímke maskovaný zabijak z extrémistickej skupiny Islamský štát (IS). Foto: TASR/AP

Brusel 14. decembra (TASR) - Džihádistická skupina Islamský štát (IS) začala z pozícií na líbyjskom pobreží postupovať do vnútrozemia Líbye s cieľom dosiahnuť ropné vrty. Uviedol to dnes francúzsky minister obrany Jean-Yves Le Drian, ktorého slová citovala televízna stanica RTL.

"Sú už prítomní v Syrte, na 250-kilometrovom úseku pobrežia, ale začínajú prenikať aj dovnútra krajiny a chcú získať prístup k náleziskám a zásobám ropy," povedal Le Drian pre RTL o bojovníkoch z Islamského štátu.

Podľa jeho slov má táto džihádistická skupina v Líbyi k dispozícii 2000-3000 bojovníkov, z ktorých je 1500 priamo v prístavnom meste Syrta, rodisku bývalého diktátora Muammara Kaddáfího. Syrta sa nachádza 450 kilometrov východne od Tripolisu.

Podľa odhadov OSN sú medzi džihádistami v Líbyi občania tejto krajiny, ktorí bojovali v Sýrii a vrátili sa domov, ale aj Tunisania, Sudánci a Jemenčania.

Le Drian upozornil, že džihádisti smerujú k približne 80-tisícovému mestu Adždábijá na severovýchode Líbye. Mesto je vzdialené zhruba 350 kilometrov od Syrty, v oblasti, kde sa nachádza väčšina líbyjských terminálov na ropu a zemný plyn.

"Súčasné vnútrolíbyjské spory musia prestať, ináč sa stane vojenským víťazom Dáiš," upozornil francúzsky minister obrany. Dáiš je arabská skratka pre Islamský štát.

Le Drian však vylúčil "sýrsky scenár" zahraničných vojenských operácií proti bojovníkom Dáišu v Líbyi. Pripomenul, že v Líbyi "neexistuje iné riešenie než politické - medzi jednotlivými klanmi a súperiacimi politickými frakciami".

Diplomati z Európy, Spojených štátov a Blízkeho východu sa v nedeľu v Ríme stretli s vodcami súperiacich líbyjských frakcií na konferencii, ktorej cieľom bola prijatie krízového plánu na záchranu Líbye pred ďalším chaosom a šírením vplyvu Islamského štátu.

Účastníci konferencie sa dohodli, že súperiace frakcie v Líbyi by mali pristúpiť na "okamžité a úplné prímerie" vo všetkých častiach krajiny a v rámci rokovaní pod záštitou OSN podpísať v Maroku vzájomnú dohodu.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR



Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.