Americký minister obrany pricestoval na neohlásenú návštevu Iraku

Na archívnej snímke americký minister obrany Ash Carter. Foto: TASR/AP

Bagdad 16. decembra (TASR) - Americký minister obrany Ash Carter dnes pricestoval na neohlásenú návštevu Iraku. V Bagdade bude rokovať s americkými vojenskými veliteľmi aj o zintenzívnení boja proti ozbrojencom extrémistickej organizácie Islamský štát (IS), informovala dnes agentúra Reuters.

Carter ešte pred svojím odchodom na Blízky východ uviedol, že chce od amerických veliteľov získať najnovšie informácie o vývoji situácie v teréne a oboznámiť sa s ich názormi na to, ako by sa dalo proti islamistom bojovať účinnejšie a čo najrýchlejšie ich poraziť.

Návšteva amerického ministra obrany na Blízkom východe sa koná v čase množiacich sa náznakov, že Spojené štáty chcú zintenzívniť boj proti IS, ktorý sa prihlásil k nedávnym útokom na Západe vrátane krviprelievania v Paríži so 130 obeťami na životoch.

USA v decembri oznámili, že do Iraku vysielajú elitné jednotky, aby útočili na pozície IS v tejto krajine i v Sýrii, kde islamisti obsadili rozsiahle územia a vyhlásili na nich svoj kalifát.

Spojené štáty tiež deklarovali ochotu vyslať do Iraku vojenských poradcov ako aj útočné vrtuľníky, aby irackým silám pomohli znovu dobyť mesto Ramádí obsadené islamistami.   Carter tiež informoval, že cieľom jeho cesty je požiadať partnerov v koalícii vedenej USA o väčší príspevok vo vojenskom ťažení proti IS, uviedla agentúra Reuters.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.