Americký minister obrany neočakávane navštívil Afganistan

Na snímke americký minister obrany Ash Carter. Foto: TASR/AP

Bagrám 18. decembra (TASR) - Americký minister obrany Ash Carter pricestoval dnes na neohlásenú návštevu vojenskej leteckej základne pri afganskom meste Bagrám, kde sa má stretnúť s americkými vojakmi, ich veliteľmi a afganskými predstaviteľmi.

Carter pricestoval do Afganistanu v čase, keď krajina prechádza vážnou bezpečnostnou krízou prejavujúcou sa rastúcim počtom útokov militantov z hnutia Taliban na príslušníkov afganských ozbrojených síl a polície.

Od začiatku tohto roka do polovice novembra zaznamenali afganské bezpečnostné sily v metropole Kábul o 27 percent útokov viac ako v tom istom období minulého roka. Oproti vlaňajšku stúpol tento rok o 27 percent aj počet obetí útokov z radov príslušníkov afganských ozbrojených síl a polície.

V dôsledku zhoršujúcej sa bezpečnostnej situácie Severoatlantická aliancia začiatkom decembra dočasne pozastavila plánované sťahovanie jednotiek z Afganistanu. Približne 12.000 vojakov tak bude pokračovať vo výcviku príslušníkov afganských bezpečnostných zložiek.

Nielen USA, ale aj Nemecko a ďalšie spojenecké krajiny rátali pre budúci rok so stiahnutím značného počtu príslušníkov svojich ozbrojených síl z Afganistanu. Nemecký Spolkový snem vo štvrtok veľkou väčšinou hlasov rozhodol o posilnení nemeckého kontingentu v Afganistane z 850 na 980 vojakov.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.