Rím: Sankcie voči Rusku sa môžu v najbližších mesiacoch prehodnotiť

Ruský prezident Vladimir Putin počas prejavu pri príležitosti osláv 70. výročia ukončenia II. svetovej vojny na Červenom námestí v sobotu 9. mája 2015 v Moskve. Archívne foto. Foto: TASR/AP

Rím 16. decembra (TASR) - Taliansky premiér Matteo Renzi dnes uviedol, že Európa a ďalšie štáty Západu by mohli v najbližších mesiacoch prehodnotiť svoje ekonomické sankcie uvalené na Rusko v súvislosti s jeho zasahovaním do vývoja na Ukrajine.

"Je evidentné, že zastávame rovnakú pozíciu ako celé západné spoločenstvo... ale myslím si, že tento balík sankcií bude prehodnotený - nie v najbližších niekoľkých hodinách, ale v nadchádzajúcich mesiacoch," vyhlásil Renzi v rozhovore pre taliansky rozhlas, ktorý zmonitorovala agentúra Reuters.

Európski lídri by mali o sankciách uvalených na Rusko rokovať vo štvrtok na schôdzke v Bruseli. Predstavitelia EÚ i Talianska deklarovali, že neočakávajú problémy pri hlasovaní o predĺžení sankcií voči Rusku, ktorých platnosť sa končí 31. januára 2016. Sankcie by mali byť predĺžené o ďalších šesť mesiacov.

Taliansko pritom nedávno na úrovni veľvyslancov členských krajín Európskej únie zablokovalo rozhodnutie o predĺžení hospodárskych sankcií voči Ruskej federácii. Aj keď sa očakávalo iba formálne rozhodnutie bez diskusie, pretože západné štáty dospeli ku konsenzu už počas summitu skupiny krajín G20 v Turecku, talianska strana požiadala, aby sa o tejto otázke ešte diskutovalo.

Nemecko a ďalšie členské krajiny únie spájajú zrušenie sankcií voči Moskve s dosiahnutím pokroku na východe Ukrajiny a s realizáciou obsahu minských mierových dohôd v praxi.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.